mkidnmiasto
mkidnmiasto

Teatr Norwida w Jeleniej Górze

Miedzianka.

Adaptacja sceniczna reportażu Filipa Springera pt.”Miedzianka. Historia znikania”
Reżyseria: Łukasz Fijał
Adaptacja i dramaturgia: Tomasz Cymerman
Scenografia: Marek Brodowski
Występują: Agata Grobel, Elżbieta Kosecka, Małgorzata Osiej – Gadzina, Robert Dudzik, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania.

Spektakl dyplomowy Łukasza Fijała

„Miedzianka.” jest spektaklem podejmującym tematykę i wątki związane z trudnymi momentami historii Dolnego Śląska. Są w nim ukazane losy mieszkańców Miedzianki – małego miasteczka położonego kilkanaście kilometrów na wschód od Jeleniej Góry; miasteczka, o którego istnieniu do niedawna wiedzieli zaledwie nieliczni. Wielka historia przekazana we wspomnieniach niezwykłych ludzi, ale też wielka historia przewijająca się przez sponiewieraną świadomość współczesnych.

W spektaklu podejmowane jest m. in. zjawisko wysiedleń, które w praktyce wymieniło całą ludność tego regionu. Ci, którzy przybyli tu po wojnie, przez wiele lat żyli w poczuciu, że wszystko na tych ziemiach jest nieoswojone i obce, a życie ich z każdym rokiem może zostać narażone na kolejną przeprowadzkę. Obawa, że „Niemcy” wrócą przez dłuższy czas paraliżowała również mieszkańców Miedzianki.

„Miedzianka.” jest spektaklem, który poprzez opowieść o losach tego niewielkiego miasteczka, ma przypomnieć trudną przeszłość tej ziemi. Jej przyszłość jest bowiem w rękach jej mieszkańców i to oni powinni ją tworzyć. Jesteśmy zdania, że oswajanie historii w znacznej mierze może w tym pomóc.

UWAGA: W SPEKTAKLU UŻYWANE JEST OSTRE ŚWIATŁO MIGOCZĄCE!

Twórcy spektaklu

W programie spektaklu wykorzystano zdjęcia otrzymane dzięki uprzejmości Pana Heinza Kornemanna. www.kornemann.de

Premiera na Scenie Studyjnej 21 grudnia 2013 r.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress