Spektakl

Ławeczka – spektakl gościnny

  • 04.03.2019

  • Aleksandr Isaakowicz Gelman

  • Krzysztof Pulkowski

  • Bogumiła Twardowska - Rogacewicz

  • Israel Plasencia

  • Maksymilian Rogacewicz

  • Honorata Magdeczko - Capote
    Krzysztof Rogacewicz

O czym jest nasz spektakl?

O Was i o Nas, o Kobietach i Mężczyznach… O tym co nas zazwyczaj dzieli, ale też o tym co czasami łączy… Tak, łączy.

Ona i On to różne kosmosy, ale w tej samej czasoprzestrzeni. Niemożliwe? A jednak… w Teatrze wszystko jest możliwe, bo Teatr to Sztuka wyobraźni, konwencji, porozumienia z widzem, rozmowy, ale takiej gdzie tekst jest jedynie pretekstem, gdzie ważniejsza jest energia przekazu, aniżeli znaczenia słowa… Wymiana energii!

W naszym spektaklu jest śmiesznie i strasznie. Nie ma w nim nudy, wymądrzania się. Jest akcja, pasja, ruch, dynamika, nawał punktów zwrotnych i radość życia… prowadzona w rytmie tanga, bowiem tango jest kanwą naszej opowieści o Kobiecie i Mężczyźnie, o walczących i przenikających się światach, o nas jakimi jesteśmy, bywamy dla siebie: okrutni i przyjacielscy, wrodzy i opiekuńczy, cyniczni i rozczulający… Często groteskowi… czyż nie?

 

Aleksandr Isaakowicz Gelman – urodzony 25 października 1933 w Dondiuszanach (Mołdawia), rosyjski dramaturg i scenarzysta filmowy. Autor twierdził, że interesują go przede wszystkim konflikty na styku „ekonomiki i moralności, ekonomiki i sumienia”.

Prapremiera światowa „Ławeczki” odbyła się w Moskwie, w MCHAT-cie w 1984 roku, w reżyserii dyrektora teatru Olega Jefremowa.

Zagubieni bohaterowi Ona i On grani byli przez wybitnych radzieckich aktorów: Tatianę Doroninę i Olega Tabakowa

Prapremiera polska odbyła się w 1986 roku, na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, w reżyserii Macieja Wojtyszki, z wybitnymi kreacjami Joanny Żółkowskiej oraz Janusza Gajosa.

Polskiego przekładu dokonał Jerzy Koenig.

Tekst „Ławeczki” był bardzo popularny w Polsce, a zrealizowano go około 30 razy, w tym w ramach Teatru Telewizji przez Macieja Wojtyszkę z tą samą obsadą aktorską oraz jako film fabularny w reżyserii Macieja Żaka z Jolantą Fraszyńską i Arturem Żmijewskim.

Za inscenizację „Ławeczki” brali się wybitni artyści:

Izabella Cywińska, Zbigniew Zapasiewicz, Maciej Wojtyszko, Robert Czechowski, Ingmar Villqist, Stanisław Brejdygant czy Janusz Kijowski.

Bilety dostępne w kasie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida oraz w ODK.

Rezerwacje telefoniczne od 12.02.2019

Sprzedaż biletów od 18.02.2019

 

Premiera 04.03.2019, godz. 19:00, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida, scena Kina Grand