35. Miedzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

21 – 23 lipca 2017 r. – Plac Ratuszowy – Jelenia Góra

KORALOWY FESTIWAL

 

 

35. rocznicę ślubu określa się zwyczajowo jako koralowe gody. Związek między Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida i Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Ulicznych został zawarty za dyrekcji Aliny Obidniak w roku ’83. Formuła imprezy zmieniała się, ale idea wspomnianego mariażu okazała się trwała i szczęśliwa, bo w lipcu 2017 MFTU odbędzie się już po raz trzydziesty piąty. Owszem, dwukrotnie strony nie dochowały sobie wierności i Festiwal organizowała inna instytucja.

Tegoroczny, jubileuszowy przymiotnik wyjątkowo trafnie oddaje zasadę, której trzeba się trzymać, układając program. Przypomina to bowiem nawlekanie na nić korali. – By całość prezentowała się efektownie, każdy z nich musi odznaczać się oryginalnością, świecić własnym blaskiem, w inny sposób angażować uwagę odbiorców. – Zadanie wydaje się z pozoru łatwe. Sposobów uprawiania teatru ulicznego istnieje bowiem bardzo wiele. Zarówno jeśli chodzi o poetykę, jak i tematykę przedstawień. Jest zatem z czego wybierać. Jednak ten embarras de richesse wcale nie ułatwia zadania. Festiwal trwa tylko trzy dni, jak zebrać tę crème de la crème… Będzie zabawnie i bardzo serio. Widowiskowo – ale także lirycznie i poetycko.


PROGRAM 35. MFTU

21 lipca piątek

Godz. 20:00 – UROCZYSTE OTWARCIE 35.Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych

Godz. 20:15 – CIRCO E DINTORNI – THE BLACK BLUES BROTHERS – Włochy “They are back in black”

Godz. 21:30 – TEATR BIURO PODRÓŻY – Polska „Silence/Cisza w Troi”

22 lipca sobota

Godz. 16:00 – TEATR FALKOSHOW – Polska „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!”

Godz. 17:00 – ASSOCIAZIONE ECCENTRICI DADARÒ – Włochy “Operativi“

Godz. 18:00 – BASH STREET – Wielka Brytania „Cliffhanger“

Godz. 21:00 – THEATRE KVELB ATELIER  – Czechy „Vzplanutí“ (aBLAZE)

Godz. 22:00 – TEATR A – Polska „Exultet”

 23 lipca niedziela

Godz. 16:00 – TEATR SNÓW – Polska „Remus”

Godz. 17:00 – GROTEST MARU – Niemcy „Parada Narrnia”

Godz. 18:00 – TEATR FALKOSHOW – Polska „FALKOSHOW.Iluzja Marionetki”

Godz. 19:00 – GROTEST MARU – Niemcy „Phalanx Bamboo”

Godz. 21:45 – ONDADURTO TEATRO – Włochy „Feliniana”


INFORMACJA O ZESPOŁACH UCZESTNICZĄCYCH W 35. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU TEATRÓW ULICZNYCH

CIRCO E DINTORNI – THE BLACK BLUES BROTHERS – Włochy (przedstawienie “They are back in black”): Pięciu afrykańskich, niezwykle sprawnych akrobatów, prezentujących widowiska porywające każdego, kto się z nimi zetknie. Używają żonglerki, operują flagami
i żywym ogniem. A wszystko przy dźwiękach znanej muzyki filmowej. – Gwarantują zabawę na najwyższym poziomie artystycznym.

TEATR BIURO PODRÓŻY – Polska (przedstawienie „Silence/Cisza w Troi” ):

Poznańska grupa teatralna założona 29 lat temu przez Pawła Szkotaka. Teatr alternatywny, wyrastający z doświadczeń kontrkultury. Artyści pod wodzą założyciela pracują metodą creation collective, odwołując się do doświadczeń Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, Gardzienic
i Teatru Ósmego Dnia. Znane na całym świecie przedstawienia Biura Podróży to sztuka zaangażowana, poruszająca istotne zagadnienia współczesnego świata.

TEATR FALKOSHOW – Polska (przedstawienia „ Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!” oraz „FALKOSHOW. Iluzja Marionetki” ): Zespół założył 8 lat temuKrzysztof Falkowski. Artyści wykorzystują formy plastycznego teatru animacji: marionetki, teatr stolikowy, pacynkowy, teatr przedmiotu. Przedstawienia Teatru Falkshow mają charakter interakcyjny
i adresowane są zarówno do dorosłych, jak i dzieci.

ASSOCIAZIONE ECCENTRICI DADARÒ – Włochy (przedstawienie “Operativi”):

Teatr używający bardzo różnorodnych środków. Stara się badać rozmaite sposoby komunikacji z uliczną widownią. Posługuje się błazeństwem, elementami komedii dell’arte i sztuki cyrkowej. Artyści szukają równowagi między językiem ciała i używanego w przedstawieniach słowa. Zespół został wyróżniony licznymi nagrodami – zarówno w swej ojczyźnie, jak i za granicą.

BASH STREET – Wielka Brytania (przedstawienie „Cliffhanger“):

Bash Street Theatre prowadzą jako rodzinne przedsięwzięcie, od 26 lat, w Kornwalii, Simon Pullum i JoJo Pickering. Ich przedstawienia, z graną na żywo muzyką, mają z reguły charakter komediowy. Ci sami artyści wykonują cyrkowe akrobacje, żonglują i grają na instrumentach muzycznych. W ciągu tych lat zespół zrealizował 25 premier i wystąpił
w wielu krajach na całym świecie.

THEATRE KVELB ATELIER – Czechy (przedstawienie „Vzplanutí“ – aBLAZE): Teatr lalek i animacji z czeskich Budziejowic. Posługuje się bardzo różnymi technikami animacji, pokazuję zarówno przedstawienia na swojej scenie – jak i plenerowe. Na 35. MFTU zaprezentują spektakl, w którym zagrają 4-metrowe, płonące jawajskie marionetki.

TEATR A – Polska (przedstawienie „Exultet”): Autorski, profesjonalny teatr religijny. Stara się łączyć język teatru muzycznego z doświadczeniami teatralnej awangardy. Teksty autorskie z biblijnymi. Inspiruje się także europejskim folklorem. Artyści deklarują, że poszukują Piękna i Sacrum. Podejmując ważne tematy, starają się komunikować z odbiorcami językiem możliwie uniwersalnym. Grupa wciąż poszukuje nowych form wyrazu – korzysta z języka teatru liturgicznego, ulicznego, posługuje się groteską, szuka inspiracji
w średniowiecznych misteriach. Jest teatrem w drodze – wiernym pielgrzymiej tradycji. Gościła w wielu krajach.

TEATR SNÓW – Polska (przedstawienie „Remus”): Uliczny teatr, działający od 31 lat. Jak wskazuje nazwa, jest teatrem posługującym się metaforą, teatrem poetyckim. Ma rozpoznawalną, niepowtarzalną stylistykę, którą wielokrotnie oczarował publiczność w Polsce i innych krajach.

GROTEST MARU – Niemcy (przedstawienia „Parada Narrnia” i „Phalanx Bamboo”): GROTEST MARU powstało 21 lat temu w Kunsthaus KuLe w centrum Berlina. Istota zespołu związana jest z jego podróżowaniem. GROTEST MARU specjalizuje się bowiem w opracowywaniu przedsięwzięć związanych z konkretnymi przestrzeniami architektonicznymi i krajobrazami. To zespół artystów z różnych kręgów etnicznych, który stara się badać formy komunikacji przekraczające granice kultur i tworzyć uniwersalny, obrazowy język teatralny.

ONDADURTO TEATRO – Włochy (przedstawienie „Feliniana”): Założony 12 lat temu w Rzymie. Prowadzą go Marco Paciotti i Lorenzo Pasquali. Różne techniki ekspresji tworzą wyrazisty język wizualny, komunikatywny dla odbiorców w każdym wieku – niezależnie od pochodzenia etnicznego. Przedstawienia Ondadurto Teatro to duże, ruchome obiekty, maszyny, fajerwerki, efektownie kształtowane strumienie wody, projekcje wideo i muzyka. Były pokazywane w wielu krajach.