Edukacja

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że Dział Edukacji Teatralnej z dniem 01.10.2019 r. wznawia swą działalność. Edukacja młodych widzów obejmuje działania z dziedziny pedagogiki teatralnej, realizowane w ramach partnerstwa między teatrem a placówkami oświatowymi oraz innymi instytucjami kultury. Poprzez opowieść o tym, jak powstaje i funkcjonuje teatr chcemy pomóc zrozumieć młodym ludziom jego specyfikę i charakter, jak również ułatwić im poruszanie się
w świecie pozateatralnym. Nasza oferta to warsztaty i lekcje teatralne oraz spotkania z ludźmi tworzącymi teatr na co dzień. Działania te kierujemy do dzieci i młodzieży. Chcemy w ten sposób prowadzić z nimi dialog, jak również rozpoznać oczekiwania kolejnych pokoleń naszych widzów. Pragniemy przekazać wiedzę i umiejętności zawodowe i rozbudzić w uczestnikach spotkań wyobraźnię, a także pogłębić zrozumienie tego, jak działa, czym jest i czym może być dla nich teatr.

Jacek Paruszyński


I Jednoosobowy Przegląd Mini Form Teatralnych – „Oderwać się od siebie”

 

„Oderwać się od siebie”

…………………………………………………………………

 „Oderwać się od siebie i wejść w siebie: słowem,

Aby być narodowym – być nad – narodowym!

I aby być człowieczym, właśnie, że ku temu

Być nad – ludzkim….dwoistym być a jednym…”

………………………………………………………………….

(Rzecz o wolności słowa II)

 

Szanowni Państwo,

Dział Edukacji Teatralnej Teatru im. Cypriana  Kamila  Norwida w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w pierwszym jednoosobowym przeglądzie mini form teatralnych – „Oderwać się od siebie”, który odbędzie się w naszym teatrze 23 maja 2020 r. – w rocznicę śmierci patrona teatru.

Celem przeglądu jest propagowanie twórczości C. K. Norwida wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych naszego miasta i regionu. Umożliwienie im zaprezentowania się na profesjonalnej scenie w mini spektaklu, według własnego pomysłu i opracowania artystycznego, opartego na tekstach poetyckich i dramaturgicznych C. K. Norwida.

Prezentacja może mieć dowolny charakter i formę artystyczną, np. wykonanie jednego lub kompilacji tekstów, w formie recytacji bądź poezji śpiewanej. Dopuszcza się wykorzystywanie przez uczestników: rekwizytów, kostiumu i oprawy muzycznej. Czas trwania nie może przekroczyć 15 minut.

Pracę młodzieży oceniać będzie profesjonalne jury powołane przez dyrekcję teatru. Organizator przewiduje przyznanie trzech nagród głównych i trzech wyróżnień.

Po ogłoszeniu werdyktu i rozdaniu nagród dla uczestników odbędzie się wykład /warsztat poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w przeglądzie.

Zgłoszenia prosimy kierować do dnia 24 kwietnia 2020 r.  na adres:

Dział Edukacji Teatralnej

Teatr im. Cypriana  Kamila Norwida

58 – 500 Jelenia Góra, Aleja Wojska Polskiego 38

 tel. 075-6428110 – centrala,  075-6428135 – Dział Edukacji

Koordynator przeglądu – Jacek Paruszyński

tel. kom.  606 268 940

Do pobrania:

Karta Zgłoszeniowa Uczestnika

Regulamin

LEKCJA TEATRALNA – POZNAJEMY TEATR OD KULIS.

Zapraszamy na wyprawę po przepastnych i krętych korytarzach i zakamarkach teatru.  Zobaczycie miejsca, których normalny widz nigdy nie odwiedza. Powiemy wam, co, gdzie i jak powstaje, jak współdziała i współtworzy przedstawienie teatralne.

LEKCJA TEATRALNA – KOSTIUM I CHARAKTERYZACJA TEATRALNA.

Znajdziemy odpowiedź na pytanie, dlaczego kostium i charakteryzacja są bardzo ważnym elementem spektaklu, kto to jest scenograf i charakteryzator. Porozmawiamy o tym, jak zaprojektować kostium i charakteryzację pod kątem charakteru postaci scenicznej. Udamy się na wyprawę w głąb tajemniczych magazynów z kostiumami i do charakteryzatorni pełnej dziwnych peruk, wąsów i pomadek. Stworzymy własne projekty charakteryzacji dla bohaterów scenicznych.

LEKCJA TEATRALNA – SALE PRÓB I SCENA W TEATRZE.

Dowiecie się, co to jest egzemplarz sztuki teatralnej i kto to jest reżyser. Wyjaśnimy, co oznaczają terminy: sala prób czytanych i sytuacyjnych, czym różni się plakat od afisza teatralnego i co to jest żelazna kurtyna.

WARSZTATY TEATRALNE.

Warsztaty kierujemy do tych, którzy lubią się ruszać, skakać, krzyczeć, śmiać się i wygłupiać.  Poznacie warsztat pracy aktora- tzw. aktorskie ABC. Zabawy z własnym ciałem, głosem i wyobraźnią uruchomią waszą kreatywność. Dowiecie się, co to jest skupienie i koncentracja.

Lekcje i warsztaty są przeznaczone dla grup zorganizowanych od 15 do 25 osób.

Czas trwania: 60 – 90 minut. Koszt udziału: 7,00 zł. od osoby (opiekunowie są zwolnieni z opłat).

Kontakt: Jacek Paruszyński – tel. 756428135 / kom. 606268940

[email protected]

Centrala: 756428110

 

 

 Dział Edukacji Teatralnej informuje, iż zakup biletu wstępu uczestnictwa na zajęcia teatralne i warsztaty jest jednocześnie wyrażeniem zgody na użycie wizerunku uczestnika dla celów promocyjnych teatru min. w wydawnictwach, stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych teatru.