Projekt J-O-Ś

CZYM JEST J-O-Ś ?

 

W 2011 roku podpisany został list intencyjny (pomiędzy Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (PL), Teatrem im. Gerharta Hauptmanna w Zittau/Görlitz (DE) oraz Teatrem im. Františka Xavera Šaldy w Libercu (CZ), w sprawie podjęcia wspólnych partnerskich działań w celu stworzenia podstaw do długoterminowej współpracy między trzema teatrami, pod nazwą JOŚ: Jestěd-Oybin-Śnieżka.

W liście tym sformułowane zostały główne cele i zadania do realizowania w ramach projektu. Oto, te najważniejsze: Dolny Śląsk, Północna Bohemia oraz Wschodnia Saksonia mają ogromną szansę na stworzenie nowego terenu działania, gdzie siła ich narodowych kultur pozwoli ugruntować głębsze zrozumienie sąsiedzkie. Doświadczenie związane z użyciem

w sztuce obcego języka może być źródłem bardziej wnikliwego zainteresowania kompleksowym wymiarem innej kultury.

Spotkania współczesnych kultur to dar, który powinien być rozpoznawalny, jako szansa na pionierstwo w kreowaniu europejskiej tożsamości. 

Dnia 6 lutego 2017 w Hotelu  Ještěd w Czechach spotkali się Przedstawiciele Władz

z Czech (Liberec), Niemiec (Görlitz, Zittau) i Polski (Jelenia Góra) oraz Dyrektorzy Teatrów z tych miast w celu ratyfikowania listu intencyjnego z 2011 roku.

W dokumencie tym strony uczestniczące w spotkaniu deklarują chęć kontynuowania projektu J-O-Ś oraz długoterminową współpracę kulturalną pomiędzy teatrami

Dołączamy zdjęcia z tego ważnego spotkania w Czechach w dniu 6 lutego 2017

Fot. Beata Spychalska


Młodzież z ZSO nr 1 im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze uczestniczyła w zajęciach Młodzieżowej Sceny Dramatycznej przy Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida. W związku z tym, w dniach 18-21.05 i 18-20.06.2017, wraz z opiekunami – Panią Joanną Skórecką i Panem Jackiem Paruszyńskim, uczestniczyła w międzynarodowych (polsko-niemiecko-czeskich) warsztatach teatralnych w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau/Gorlitz (DE) w ramach międzynarodowego projektu J-O-Ś.


Goście, goście – Projekt J-O-Ś

W dniach 01-03.12.2017 r. w ramach międzynarodowego projektu J-O-Ś, grupa młodzieży z ZSO nr 1 im. S. Żeromskiego, uczestnicząca w zajęciach Młodzieżowej Sceny Dramatycznej przy Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida, gościła przez trzy dni swoich kolegów z Niemiec i Czech. Próby do spektaklu i zajęcia warsztatowe odbywały się w ZSO nr 1. Opiekunami grupy polskiej byli – Pani Joanna Skórecka i Pan Jacek Paruszyński. Kolejne spotkania w ramach projektu czekają na nas już w dniach 12-14.01.2018 w Czechach i 23-25.03.2018 w Niemczech.

Skip to content