Edukacja teatralna

Szanowni Państwo!

Miło nam poinformować, że Dział Edukacji Teatralnej  wznawia swą działalność. Edukacja młodych widzów obejmuje działania z dziedziny pedagogiki teatralnej, realizowane w ramach partnerstwa między teatrem a placówkami oświatowymi oraz innymi instytucjami kultury. Poprzez opowieść o tym, jak powstaje i funkcjonuje teatr chcemy pomóc zrozumieć młodym ludziom jego specyfikę i charakter, jak również ułatwić im poruszanie się
w świecie pozateatralnym. Nasza oferta to warsztaty i lekcje teatralne oraz spotkania z ludźmi tworzącymi teatr na co dzień. Działania te kierujemy do dzieci i młodzieży. Chcemy w ten sposób prowadzić z nimi dialog, jak również rozpoznać oczekiwania kolejnych pokoleń naszych widzów. Pragniemy przekazać wiedzę i umiejętności zawodowe i rozbudzić w uczestnikach spotkań wyobraźnię, a także pogłębić zrozumienie tego, jak działa, czym jest i czym może być dla nich teatr.

Jacek Paruszyński


LEKCJA TEATRALNA – POZNAJEMY TEATR OD KULIS

Zapraszamy na wyprawę po przepastnych i krętych korytarzach i zakamarkach teatru.  Zobaczycie miejsca, których normalny widz nigdy nie odwiedza. Powiemy wam, co, gdzie i jak powstaje, jak współdziała i współtworzy przedstawienie teatralne.

LEKCJA TEATRALNA – KOSTIUM I CHARAKTERYZACJA TEATRALNA

Znajdziemy odpowiedź na pytanie, dlaczego kostium i charakteryzacja są bardzo ważnym elementem spektaklu, kto to jest scenograf i charakteryzator. Porozmawiamy o tym, jak zaprojektować kostium i charakteryzację pod kątem charakteru postaci scenicznej. Udamy się na wyprawę w głąb tajemniczych magazynów z kostiumami i do charakteryzatorni pełnej dziwnych peruk, wąsów i pomadek. Stworzymy własne projekty charakteryzacji dla bohaterów scenicznych.

WARSZTATY TEATRALNE

Warsztaty kierujemy do tych, którzy lubią się ruszać, skakać, krzyczeć, śmiać się i wygłupiać.  Poznacie warsztat pracy aktora- tzw. aktorskie ABC. Zabawy z własnym ciałem, głosem i wyobraźnią uruchomią waszą kreatywność. Dowiecie się, co to jest skupienie i koncentracja.


Lekcje i warsztat są przeznaczone dla grup zorganizowanych od 15 do 25 osób.

Czas trwania: 60 – 90 minut.
Koszt udziału w warsztacie: 10,00 zł. od osoby (opiekunowie są zwolnieni z opłat)

Koszt udziału w warsztacie od 1 lutego 2023: 15,00 zł. od osoby (opiekunowie są zwolnieni z opłat)


AKADEMIA TEATRU NORWIDA

    WARSZTATY MISTRZÓW

Chcemy przybliżyć i zaprezentować Państwu specyfikę pracy, metody i problemy, jakie musi pokonać aktor podczas pracy nad rolą, konstruując postać sceniczną w trakcie procesu prób do spektaklu.

Będziecie mogli Państwo zmierzyć się z materią tekstu literackiego, rozpoznać emocje kierujące Wami w życiu i wykorzystać te doświadczenia podczas improwizacji, czy próby konstruowania przebiegu sceny dramatycznej.

Spróbujemy przybliżyć wam pojęcia: rzeczywistość sceniczna i pozasceniczna, dykcja, emisja i wyrazistość mowy, emocjonalność postaci scenicznej.

Wszystko odbywać się będzie pod czujnym okiem naszych mistrzów:

p. Marty Kędziory, p. Magdaleny Kępińskiej, p. Małgorzaty Osiej-Gadziny,

p. Anny Ludwickiej – Mani, p. Tadeusza Wnuka, p. Roberta Mani.

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży powyżej 17 roku życia i dla osób dorosłych. Spotkania odbywać się będą w poniedziałki, raz w miesiącu w godzinach od 17.00 do 19.00.

Prosimy o swobodny i wygodny ubiór (spodnie lub długa spódnica, płaskie obuwie) z uwagi na intensywność ćwiczeń, warto również wziąć ze sobą wodę mineralną.


  1. Warsztat prowadzony przez P. Małgorzatę Osiej – Gadzinę – 24.10.2022

„Improwizacja w teatrze, improwizacja w życiu”

Jeśli masz wystąpienia publiczne i jesteś nieśmiały/ła. Tremują Cię kontakty z drugim człowiekiem lub po prostu chcesz odkryć czy rozwinąć swój talent aktorski – te warsztaty są dla Ciebie.

Małgorzata Osiej – Gadzina


Przekazujemy Państwu podziękowania od Małgorzaty Osiej za Warsztaty Mistrzów pt. „Improwizacja w teatrze, improwizacja w życiu” w ramach Akademii Teatru Norwida, które miały miejsce 24.10.2022


  1. Warsztat prowadzony przez P. Martę Kędziorę – 28.11.2022

„Czym różni się „granie” od „bycia” na scenie?”

Co to są emocje? Jaką pełnią funkcję w aktorskim warsztacie, podczas pracy nad rolą. Jak emocje aktorów mają się do emocji tworzonych przez nich postaci. Dlaczego wielki wpływ na rozwój współczesnego teatru miała aktorska technika Stanisławskiego, tak akcentująca rolę emocji w pracy scenicznej? I – ostatecznie – czym jest słynna aktorska prawda?

Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, teoretycznie i praktycznie, podczas warsztatu, który będę miała wielką przyjemność poprowadzić.

Zapraszam,

Marta Kędziora


Drodzy! Z największą przyjemnością spotkałam się z Wami – dziękuję za Waszą wrażliwość, za otwartość, odwagę i zaufanie. Jestem wzruszona.
Do zobaczenia!

MARTA KĘDZIORA – NOWACZEK


  1. Warsztat prowadzony przez P. Tadeusza Wnuka – 23.01.2023

„Czy mnie słychać?! Czy Państwo rozumieją co mówię?!”

Jednym z podstawowych elementów warsztatów prowadzonych przeze mnie jest praca głosem, umożliwiająca jak najlepsze dotarcie z tekstem, jego treścią do odbiorcy w trakcie publicznej prezentacji.

– Podstawowa wiedza z zakresu emisji głosu.

– Ćwiczenia usprawniające (dykcja, artykulacja).

– Praca głosem bez nadmiernego wysiłku aparatu mowy.

– Ćwiczenia oddechowo – relaksacyjne.

– Modulacja i barwa głosu.

– Możliwość wyrażania emocji.

Zajmiemy się technikami rozwijającymi nasze umiejętności poprawnego mówienia oraz zastosowania ich w trakcie publicznych prezentacji czy pracy aktora na scenie.

Zapraszam serdecznie,

Tadeusz Wnuk


Szanowni Państwo. Dziękujemy bardzo za tak liczny udział w warsztacie Pana Dyrektora Tadeusza Wnuka. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się Państwu w przyszłości.


 

  1. Warsztat prowadzony przez P. Roberta Manię – 20.02.2023

„Ciało i przestrzeń w procesie kreacji aktorskiej”.

Czy wiedzą Państwo, że podczas jednego uśmiechu człowiek używa aż 17 mięśni? Że w ciągu dnia dorosły człowiek robi blisko 23 tysiące wdechów i tyle samo wydechów?

Ciało ludzkie jest niezwykle skomplikowane i zaskakujące. Dla aktora ciało jest narzędziem pracy. Jest orężem aktora do wyrażania emocji na scenie. Emocje zaś są kluczem do zrozumienia człowieka. Kiedy poznamy jego emocje, jesteśmy w stanie poznać jego wewnętrzny świat.

Świadomość swojego ciała i odpowiednia kondycja jest niezbędną częścią aktorskiego warsztatu. Na prowadzonych przeze mnie zajęciach poznacie Państwo ćwiczenia i techniki relaksacyjne, ćwiczenia związane ze skupieniem i uruchomieniem zmysłów, których używam podczas swojej pracy na scenie. Kiedy nasze ciało jest swobodne i posłuszne naszej woli, wówczas jesteśmy w stanie sprostać każdemu wyzwaniu – i to niekoniecznie na scenie.

Serdecznie zapraszam,

Robert Mania


Chciałem jeszcze raz podziękować wszystkim uczestnikom warsztatów, które miałem przyjemność poprowadzić. Kochani! Spotkanie z Wami było i dla mnie niezwykle inspirującym wydarzeniem. Życzę Wam szczęścia i pamiętajcie, że życie jest tak dobre, jak dobrym pozwalacie mu być.  

Robert Mania


  1. Warsztat prowadzony przez P. Magdę Kępińską – 24.04.2023

„Mówię prozą”

„ U licha! już przeszło 40 lat mówię prozą, nic o tym nie wiedząc.”*

Czy zatem jest coś, co odróżnia prozę, którą mówię na scenie od tej, którą posługuję się na co dzień?

Jak więc na scenie powiedzieć „Michasiu, podaj mi pantofle i przynieś krymkę.”*?

Podczas warsztatu teoretycznie i w praktyce zastanowimy się jak mówiąc, skupić na sobie uwagę i, co się z tym wiąże, jak traktować w prozie wszystkie przerażające przecinki, kropki i wykrzykniki.

To jak prozą mówimy na scenie, wpływa na odbiór widowni, ale… nie inaczej jest też w naszym codziennym życiu.

Zapraszam,

Magda Kępińska                                                      *Molier „Mieszczanin szlachcicem”.

  1. Warsztat prowadzony przez P. Annę Ludwicką – Manię – 29.05.2023

„ O czym mowa? Czyli interpretacja jako klucz do zrozumienia tekstu literackiego”.

Praca nad każdą oglądaną przez Państwa sztuką teatralną, jaką mieliście okazję oglądać w naszym teatrze, zaczyna się od „prób stolikowych”. Proces ten trwa od kilku do nawet kilkunastu dni.

Umiejętność trafnej interpretacji tekstu literackiego pomaga nam „zanurzyć się” w świecie przedstawionym przez autora. Analiza tekstu niejednokrotnie przypomina pracę detektywa, który na podstawie poszlak, strzępów informacji buduje tezy i założenia.

Czasem jedna, zgoła nieistotna informacja może stać się dla aktora niezwykłą inspiracją, na bazie której możliwe jest zbudowanie całego portretu psychologicznego postaci, a co za tym idzie, jej zachowań, fizyczności, temperamentu. Kiedy wkroczymy na tę pasjonującą drogę poznania, jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

Zapraszam serdecznie do poznania tego aspektu aktorskiego rzemiosła,

Anna Ludwicka – Mania

Warsztaty odbywać się będą w godzinach od 17:00 do 19:00.

Bilety wstępu w cenie 20 zł do nabycia w Kasie Teatru bądź online.

Bilety wstępu od 1 lutego 2023 w cenie 25 zł do nabycia w Kasie Teatru bądź online.

Informacje, koordynator projektu:

Jacek Paruszyński – Dział edukacji teatralnej – tel. 606268940Kontakt: Jacek Paruszyński – tel. 756428135 / kom. 606268940

edukacja@teatrnorwida.pl

Centrala: 756428110


                                                                                                                                                      

      

Dział Edukacji Teatralnej informuje, iż zakup biletu wstępu uczestnictwa na zajęcia teatralne i warsztaty jest jednocześnie wyrażeniem zgody na użycie wizerunku uczestnika dla celów promocyjnych teatru m. in. w wydawnictwach, stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych teatru.

Skip to content