Kultura bez barier

 

W ramach przedsięwzięcia planujemy przygotowanie i prezentację spektakli z audiodeskrypcją i projekcją dialogów, tłumaczeniem migowym, organizację zajęć warsztatowych. Planujemy niwelowanie barier również poprzez specjalne oznakowanie Teatru, popularyzację audiodeskrypcji i pętli indukcyjnej, poszerzenie świadomości społecznej i uwrażliwienie na potrzebę uczestnictwa w kulturze i teatrze osób z dysfunkcjami oraz wzmocnienie zastosowanych praktyk do ich długofalowego stosowania.

 

*****************************************************************************************************************************************************

SZKOLENIE!!!

W dniach 15 oraz 16 listopada 2022 r. odbyło się szkolenie dla pracowników Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, zwiększające ich kompetencje w zakresie dostępności kultury dla osób ze szczególnym potrzebami.

Szkolenie prowadzone było przez ekspertkę Panią Justynę Mańkowską Fundacji KATARYNKA z Wrocławia.

Zakres tematyczny szkolenia:

– potrzeby widzów z niepełnosprawnościami wzroku podczas udziału w spektaklu teatralnym

– rodzaje audiodeskrypcji

– ćwiczenia praktyczne z tworzenia tekstów alternatywnych oraz opisów do zdjęć, kostiumów teatralnych

– przygotowanie do prowadzenia warsztatów artystycznych dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu

Dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy na temat potrzeb widzów z niepełnosprawnościami wzroku podczas udziału w spektaklu teatralnym. Nasze działania polegały przede wszystkim na pracy w grupach. Nauczyliśmy się tworzyć teksty alternatywne oraz opisów do zdjęć, kostiumów teatralnych.

Uświadomiliśmy sobie jak ważnym elementem jest opis scenografii, kostiumu, przybliżenia postaci do audiowstępu przed obejrzeniem spektaklu z audiodeskrypcją oraz również jak istotnym elementem są warsztaty tzw. touch tour wprowadzające w tematykę spektaklu, dzięki któremu dajemy widzowi z niepełnosprawnościami wzroku możliwość wejścia na scenę, zapoznania się ze scenografią, dotknięcia kostiumu.

Pani Justynie dziękujemy za bardzo owocne, pomocne warsztaty oraz za zdobytą wiedzę 🙂

*****************************************************************************************************************************************************

17 grudnia 2022r. godz. 17:00 – SCROOGE. OPOWIEŚĆ WIGILIJNA – spektakl w ramach projektu KULTURA BEZ BARIER

W ramach realizacji projektu KULTURA BEZ BARIER – „Zobacz, usłysz, poczuj – teatr dostępny dla każdego’’ zapraszamy Państwa na prezentację spektaklu „SCROOGE. OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” 17 grudnia 2022 o godzinie 17:00 z audiodeskrypcją i projekcją dialogów oraz tłumaczeniem migowym.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie piktogramy-.png

Zachęcamy serdecznie osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu do udziału w warsztacie 17 grudnia 2022 o godzinie 15:00 – tzw. „touch tour” wprowadzający w tematykę spektaklu.  

Damy widzowi możliwość wejścia na scenę, dotknięcia scenografii, kostiumów i za razem zapoznania się z ich materiałem, kształtem oraz fakturą. Dzięki temu zabiegowi uczestnik warsztatów zapozna się z topografią sceny oraz zorientuje się w przestrzeni spektaklu. Mamy nadzieję, że ta forma warsztatów umożliwi lepsze zrozumienie jak i odbiór przedstawienia.

Warsztat jest bezpłatny a ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są  telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00, pod numerem telefonu 75 64 28 130, 131.

UWAGA!!!

Bilet na spektakl dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów kosztuje 20zł/osoba za okazaniem legitymacji lub orzeczenia o niepełnosprawności (nie dotyczy premier jak i spektakli/koncertów gościnnych).

Skip to content