Wydarzenie



PESTKA [Re]zydencje 2025

W miniony weekend majowy mieliśmy przyjemność gościć w naszym teatrze spektakle, które na scenie wystąpiły w ramach XVI Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2025.

W czwartek (01.05.2025 r.) o godz. 18:00 GARGANTUA I PANTAGRUEL. W OPACTWIE THELEME  reż. Marcin Liber, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. 

Spektakl jest odważną adaptacją klasycznej literatury François Rabelais’go, która łączy groteskę, absurd i filozoficzne rozważania o naturze ludzkiej. Cały zespół Teatru SZA-NIAW-SKX wciela się w barwne postaci, tworząc wielowymiarowy świat utopijnego zakonu, gdzie wolność i przyjemność są absolutnymi wartościami. Liber z Janem Czaplińskim, autorem adaptacji, skupiają się na wątku rabelaisowskiego Opactwa Theleme, gdzie wszystkie zasady są na opak. Od autora z XVI wieku zapożyczają wizję społeczeństwa bez ograniczeń, w którym panuje zasada „Czyń, co się podoba”. Twórcy zachowują w całości groteskowego ducha powieści, jednocześnie szukając współczesnych znaczeń dla filozofii „Gargantui i Pantagruela”. Opactwo, będące miejscem„ odwróconych reguł”, staje się polem do eksperymentu, który ma pokazać, czy społeczeństwo oparte wyłącznie na hedonizmie może przetrwać.

W sobotę (03.05.2025 r.) Ja, Hamlet reż. Anna Wieczorek, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu.

„Ja, Hamlet” to nie tylko opowieść o dylematach moralnych, ale przede wszystkim o rodzinie i jej rozpadzie. Zarówno Hamlet jak i Ofelia, zmagają się z relacjami ze swoimi rodzicami – dotkliwą ich nieobecnością, albo niepozwalającą się znieść dominacją. Konieczność wyboru swojej drogi życiowej, w chwili, kiedy nie mamy pojęcia, jacy tak naprawdę jesteśmy – to kwestia z którą utożsamić może się praktycznie każdy młody człowiek. Oczekiwania jakie są przed nim stawiane, konieczność sprostania im, kiedy narzędzi do poradzenia sobie z konsekwencjami każdej kolejnej decyzji – brak, oraz zderzenie ze starszym pokoleniem, które na wszystkie te rzeczy patrzy zupełnie inaczej – to także tematy, z którymi w dramacie Szekspira mogą utożsamić się młodzi ludzie.

Skip to content