Spektakl

Scrooge. Opowieść wigilijna – w ramach projektu KULTURA BEZ BARIER

  • 6 grudnia 2009 r.

  • Charles Dickens

  • Henryk Adamek

  • Wojciech Jankowiak

  • Julian Hasiej

  • Rafał Smoleń

  • Maria Adamska
    Magdalena Kępińska
    Iwona Lach
    Anna Ludwicka-Mania
    Elwira Hamerska-Skórecka
    Małgorzata Osiej-Gadzina
    Marta Kędziora
    Agata Darnowska
    Jacek Grondowy
    Andrzej Kępiński
    Piotr Konieczyński
    Robert Mania
    Jacek Paruszyński
    Jakub Głukowski
    Tomasz Marczyński
    Tadeusz Wnuk
    oraz gościnnie dzieci.

W ramach realizacji projektu KULTURA BEZ BARIER – „Zobacz, usłysz, poczuj – teatr dostępny dla każdego’’ zapraszamy Państwa na prezentację spektaklu „SCROOGE. OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” – 17 grudnia 2022 o godzinie 17:00 z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną, tłumaczeniem na język migowy oraz projekcją dialogów.

 

 

 

Gdzie?
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze
Al. Wojska Polskiego 38

Dojazd

Przystanek TEATR
Autobus: 6, 9, 14

Przystanek URZĄD MIASTA 
Autobus: 6, 9, 14

Kiedy?
17 grudnia 2022 (sobota)
godzina 17-19

BILETY?

Rezerwacja biletów tylko telefoniczna pod nr tel. : 75 64 28 130, 131

Bilet na spektakl dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów kosztuje 20zł/osoba za okazaniem legitymacji lub orzeczenia o niepełnosprawności (nie dotyczy premier jak i spektakli/koncertów gościnnych).

UWAGA ZMIANA !!! WARSZTATY ODBĘDĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO PO SPEKTAKLU!!!

Zachęcamy serdecznie osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu do udziału w warsztacie 17 grudnia 2022 o godzinie 15:00 – tzw. „touch tour” wprowadzający w tematykę spektaklu. 

Damy widzowi możliwość wejścia na scenę, dotknięcia scenografii, kostiumów i za razem zapoznania się z ich materiałem, kształtem oraz fakturą. Dzięki temu zabiegowi uczestnik warsztatów zapozna się z topografią sceny oraz zorientuje się w przestrzeni spektaklu. Mamy nadzieję, że ta forma warsztatów umożliwi lepsze zrozumienie jak i odbiór przedstawienia.

Warsztat jest bezpłatny a ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są  telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00, pod numerem telefonu 75 64 28 130, 131.

Spektakl prezentowany w ramach przedsięwzięcia grantowego „ ZOBACZ, USŁYSZ, POCZUJ – TEATR DOSTĘPNY DLA KAŻDEGO”, finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”,  realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020.  

Scrooge. Opowieść wigilijna o Duchu jest adaptacją jednego z najpopularniejszych dzieł Dickensa, które jest znane w Polsce pod tytułem Opowieść wigilijna i wielokrotnie było adaptowane na scenę i ekran. Kojarzy się z magią Świąt Bożego Narodzenia i ta magia sprawia, że wszystko staje się możliwe, a dobro zawsze zwycięża. Ebenezer Scrooge – bohater sztuki, to samotnik stroniący od ludzi, dbający jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – zmarłego 7 lat wcześniej partnera w interesach, teraz odpokutowującego winy, popełnione za życia. Marley, chcąc uchronić żyjącego jeszcze chciwca przed podobnym losem, ostrzega, aby zmienił swe postępowanie, bo spotka go zasłużona kara. Zapowiada też nadejście kolejnych duchów, które mają pomóc Ebenezerowi w dokonaniu właściwego wyboru. Pierwszy przybywa Duch Minionych Świąt Bożego Narodzenia i przypomina przeszłość: Scrooge jako chłopiec samotnie spędza Święta Bożego Narodzenia, jako młody mężczyzna odrzuca miłość swojej narzeczonej i stopniowo pogrąża się w odosobnieniu, a jedyną pasją jego życia staje się gromadzenie majątku. Kolejna zjawa, to Duch Tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, który pokazuje Scrooge’owi, jak wygląda ten dzień w domu jednego z podwładnych. Dom ten, choć biedny, pełen jest miłości. Najsmutniejsze jest jednak to, że jedno z dzieci jest bardzo ciężko chore, a rodzice nie są w stanie zapewnić mu odpowiedniego leczenia. Scrooge jest głęboko poruszony tym widokiem i zaczyna rozumieć, jak wielką krzywdę wyrządzał do tej pory innym ludziom. Ostatnia zjawa – Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia – najdotkliwiej uświadamia Scrooge’owi jego błędy, ukazując mu wizję świata bez niego. Nie jest to miła przepowiednia, bowiem po zatwardziałym skąpcu nikt nie zapłacze, nie ma nikogo, kto by go szczerze kochał. Nikt za nim nie tęskni, nikt nie potrzebuje. Te wizje zmieniają go. Przedstawienie z gatunku „teatru familijnego” z muzyką i tańcami, dostarczy wiele wzruszeń i radości starszym i młodszym widzom.

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 45 min

 

Zdjęcia z opisami:

 

Mężczyzna, tytułowy bohater Scrooge,  stoi w ciemnym pokoju. W prawej ręce trzyma zapaloną świeczkę, która jest jedynym źródłem światła, a lewą przytrzymuje okulary.  Jest ubrany w białą koszulę z krawatem, spodnie z szelkami, na szyi ma zawieszony woreczek z pieniędzmi.  Poszukuje źródła hałasu, w świetle świeczki widać, że jest zaniepokojony.

 

 


 

Scena dzieje się w kantorze Scrooge’a. Widzimy mężczyznę – księgowego Boba, siedzącego za biurkiem, na którym leży księga kasowa i pieczęć. Po jego prawej stronie znajduje się wysoki pulpit właściciela. Jedynym źródłem światła jest stojąca na stole świeczka. Bob próbuje się ogrzać w jej płomyku, gdyż jest bardzo zimno, a nie stać go na kupno płaszcza.

 


 

Na scenie rozgrywa się wspomnienie Scrooge’a z czasów jego młodości. Widzimy siedem kobiet ubranych  w długie ciemne suknie oraz mężczyznę – byłego pracodawcę Scrooge’a, ubranego w białą koszulę, czarną kamizelkę i czarny kapelusz.  Wszyscy dobrze się bawią tańcząc, mają uśmiechy na twarzach. W drugim tle za postaciami stoi Scrooge, obserwujący z uwagą swoje wspomnienie.

 

 


 

Skip to content