Spektakl

Bajki nie tylko dla dorosłych. Nowicki u Norwida…daje słowo

  • Grzegorz Nowicki – poezja
    Tadeusz Wnuk – narracja
    Jacek Rogulski – gitara i śpiew
    Mirosław Kuźma – performance
    Anna Ludwicka-Mania – interpretacja utworów
    Jacek Grondowy – interpretacja utworów
    Zbigniew Szymczyk - interpretacja wierszy/choreografia
    „PercCello Duo” w składzie: Barbara Sobaniec (wiolonczela) i Tomasz Sobaniec (marimba i instrumenty perkusyjne)

Zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny pod tytułem „Bajki nie tylko dla dorosłych. Nowicki u Norwida…daje słowo.” oparty na prezentacji utworów poetyckich dolnośląskiego artysty Grzegorza Nowickiego. Podczas spektaklu prezentowane będą wiersze i wierszowane bajki-opowieści zawierające w swojej treści przesłania dotykające tematyki historycznej oraz społecznej regionu w żartobliwy sposób komentujące wydarzenia dotyczące naszej codzienności. Poezja Nowickiego trzyma wysoki poziom artystyczny, porusza ważkie tematy współczesności, zwraca szczególną uwagę na wartości, które powinny towarzyszyć naszemu życiu, szczególny nacisk kładąc na sztukę samodzielnego myślenia i konstruowania wniosków wynikających z obserwacji faktów. Porusza i wzrusza. Wiersze Nowickiego z dużym powodzeniem prezentowane były w instytucjach kultury od Jeleniej Góry po Wiedeń, gościły w Teatrach, publikowane w gazetach, almanachach oraz upowszechniane w mediach społecznościowych i Internecie.

Spektakl składał będzie się z następujących części, umożliwiając dostęp szerszej publiczności do bogatej i różnorodnej propozycji wrażeń:

  1. Część słowno-muzyczna (poezja w formie mówionej i śpiewanej z towarzyszeniem gitary i harmonijki ustnej) z elementami performance i pantomimy.
  2. Koncert duetu „PercCello Duo” pt. „Dwa kwadranse z muzyką poważną”.
  3. Prezentacja wystawy „Wiersze do zaczytania” połączona z poczęstunkiem dla gości wydarzenia, będąca jednocześnie czasem do indywidualnych spotkań i rozmów z twórcami.

Ucztę kulturalną na najwyższym poziomie zapewnią:

 

Grzegorz Nowicki

autor wierszy Zdawało

Jeleniogórski antykwariusz znany z zamiłowania do sztuki i literatury. Od wielu lat w ArtSaloniku Antykwariatu Pod Arkadami odbywają się spotkania promujące regionalne wydawnictwa, a także wernisaże artystów malarzy z naszego regionu, które organizuje wraz z żoną. Jeszcze bardziej wpisał się w życie kulturalne regionu publikując opowiadania i wiersze w mediach społecznościowych. Od czasu, gdy wydawnictwo Ad Rem w „Konkursie Ducha Gór” przyznało mu pierwszą nagrodę za zbiór opowiadań i legend „Tak rozmyślał będąc w drodze”, także grono czytelników jego publikacji stale się powiększa. Potem ukazały się kolejno tomiki: „Chciałem zostawić ślad na śniegu” i „Wiersze do czytania”, czy wreszcie „W cieniu słowa”. Całość zagościła w przyjaznych progach Muzeum Zabawek w Karpaczu. Wcześniej, w projekcie „Noc i dzień. Słowo i obraz” do grafik powstały wiersze, a całość prezentowana była na wystawie w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki w Szklarskiej Porębie i w Muzeum Karkonoskim.

Jacek Rogulski

muzyka i śpiew z towarzyszeniem gitary i harmonijki ustnej

Jeleniogórzanin, reporter Muzycznego Radia Dolny Śląsk. W tym projekcie także kompozytor, muzyk i konferansjer. Przed laty współpracował z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Ma w swoim dorobku artystycznym kompozycje do spektakli teatralnych. Występował także na scenie teatralnej. Po latach przerwy w życiorysie muzycznym, pod wpływem poezji Grzegorza Nowickiego odkurzył warsztat twórczy i zaczął komponować muzykę do tekstów jeleniogórskiego literata. Śpiewa z akompaniamentem gitary i harmonijki ustnej.

Mirosław Kuźma

Performer/pantomima

Ukończył Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze. Studiował rzeźbę i grafikę na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Rzeźbiarz, ilustrator, malarz, plakacista, autor scenografii. Przez wiele lat zajmował się rysunkiem quasi satyrycznym. Jest sześciokrotnym laureatem Satyrykonu, w tym złotego medalu za pracę Maski. Jest również miłośnikiem historii. Przez 25 lat, jesienią, organizował dla przyjaciół wczesnośredniowieczne spotkania w ruinach zamku Bolczów w Rudawach Janowickich, gdzie odtwarzano życie dawnych Słowian i Wikingów. Od 12 lat ściśle współpracuje z archeologami, tworząc głównie rekonstrukcje graficzne pochówków wczesnośredniowiecznych. W latach 2016-2018 należał do SAU (Związku Artystów Szkockich). Obecnie po różnych zawirowaniach życiowych, żyje i tworzy z dala od ludzkiego szaleństwa na wsi pod Jelenią Górą.

Tadeusz Wnuk

interpretacja wierszy

Aktor, reżyser, pedagog. Absolwent wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 1992 r. pracuje w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Zadebiutował w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu rolą Radnego Gminy w spektaklu „Jan Maciej Karol Wścieklica” St. I. Witkiewicza. Jest trzykrotnym laureatem nagrody „Srebrny Kluczyk” za najciekawsze role teatralne. Nagrodzony przez kapitułę Nowin Jeleniogórskich za kreację aktorską Łatki w „Dożywociu” A. Fredry. W swoim dorobku artystycznym ma ok. 60 ról teatralnych, udział w spektaklach telewizyjnych, serialach, filmach, dokumentach filmowych. Jest ponadto wykładowcą Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalnym we Wrocławiu w zakresie „Opracowania scenicznego partii operowych”. Jest założycielem i opiekunem artystycznym Młodzieżowej Sceny Dramatycznej, działającej w ramach Edukacji Teatralnej Teatru im. Cypriana Kamila Norwida i edukatorem z zakresu dykcji, artykulacji i impostacji głosu.

Zbigniew Szymczyk

Fot. Natalia Kabanow

interpretacja wierszy/choreografia

Tancerz, choreograf, reżyser, dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Absolwent studia pantomimy przy Teatrze Śląskim w Katowicach.W swojej karierze zawodowej jako tancerz związany był z Uniwersyteckim Teatrem Pantomimy VIDE w Katowicach, Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego, Centralnym Zespołem Wojska Polskiego, Teatrem Pantomimy „Stodoła” w Warszawie, Studio KINEO, Warszawskim Studiem Pantomimy, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i wreszcie z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. W tym ostatnim brał udział w najważniejszych spektaklach Henryka Tomaszewskiego, m.in. Hamlet (1984), Rycerze króla Artura (1984), Syn marnotrawny (1984), Akcja – sen nocy letniej (1986), Król siedmiodniowy (1988), Cardenio i Celinda (1990), Kaprys (1996), Tragiczne gry (1999), a także w spektaklach zrealizowanych przez Aleksandra Sobiszewskiego (Czarna Babka, Małpy, Science fiction, Niewiarygodne przygody M. Koziołkiewicza Gastronomia), Jana Klatę (Nakręcana pomarańcza) czy Leszka Mądzika i Pawła Passiniego (Osąd).

Występował też na scenach innych teatrów, w tym Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Opery w Lipsku. Brał udział w licznych realizacjach filmowych oraz spektaklach Teatru Telewizji.

Jest reżyserem wielu spektakli realizowanych we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, takich jak Poławiacze papieru (2011), Dom Bernardy Alba (2011), Szatnia (2012), Szkoła błaznów (2014) i spektakli plenerowych realizowanych przez Teatr Kalong. Jest także autorem choreografii lub ruchu scenicznego w spektaklach teatrów dramatycznych w całej Polsce, m.in. Antygona Sofoklesa w reż. Leszka Mądzika (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 2012), Pan Tadeusz A. Mickiewicza (2012), Ożenek M. Gogola (2011) i Na arce o ósmej U. Huba (2009) w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Letnisko F. Apke (Teatr Powszechny w Łodzi, 2011), Opera za trzy grosze B. Brechta (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, 2011), w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie zrealizował Iwonę, księżniczka Burgunda (2011), Tartuffe albo Szalbierz Moliera i Biały dmuchawiec M. Pakuły (2010) oraz licznych przedstawień we wrocławskim Teatrze Polskim, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu czy Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu.

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego, gdzie otrzymał nagrodę za ruch sceniczny w spektaklu Wesele z Teatru Współczesnego w Szczecinie; uhonorowany został także odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury w 2003 roku.

Barbara Łypik-Sobaniec

wiolonczelistka

Pracownik naukowy, pedagog, prezes Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Wiolonczeli i Kontrabasu w macierzystej uczelni. Doktorat na wydziale instrumentalnym obroniła w 2010 r. W roku 2019 uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Laureatka konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Stypendystka Europejskiej Fundacji Mozartowskiej. Współpracowała z orkiestrą Capella Cracoviensis oraz Sinfonietta Cracovia. Członek trio fortepianowego Reiner Trio, z którym współpracowała 20 lat. Jako kameralistka dokonała wielu nagrań i prawykonań. Prowadzi warsztaty wiolonczelowe dla dzieci i młodzieży.

Tomasz Sobaniec

perkusista

Pracownik naukowy, pedagog, członek zarządu Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki. Dyplom Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Instrumentalnym w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej AM. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Kotlista orkiestry Capella Cracoviensis. Członek zespołu „Barock Tune” oraz Duetu Perkusyjnego. Współpracuje z orkiestrami, takimi jak: Filharmonia Krakowska, Sinfonietta Cracovia, L’Estate Armonico. Od lat współpracuje z zespołem muzyki współczesnej – MW 2. Nagrał kilkanaście płyt z muzyką klasyczną, współczesną, etniczną i poezją śpiewaną. Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i zagranicą.

 

Anna Ludwicka-Mania

interpretacja wierszy

Absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Z teatrem jeleniogórskim zaczęła współpracować w 2007 roku i można ją było zobaczyć w następujących spektaklach: „Śmierć Człowieka-Wiewiórki” (Reżyser) w reż. N. Korczakowskiej, „Podróż poślubna” (Masza Rubinstein 2) – reż. I. Vedral, „Elektra” (Przodownica Chóru – Norma III) – reż. N. Korczakowska, „We are camera/rzecz o Jazonie” (Sonja) – reż. K. Minkowski, „Intryga i miłość” (Luiza) – reż. K. Raduszyńska, „Sztuka dla dziecka” (Dziewczynka z Rezerwatu) – reż. M. Strzępka. W 2009 roku otrzymała Srebrny Kluczyk, (nagrodę przyznawaną przez Kapitułę Srebrnego Kluczyka) z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Jacek Grondowy

interpretacja wierszy

W 1993 ukończył Wydział Lalkarski PWST we Wrocławiu. Po ukończeniu szkoły został zaangażowany do Teatru Polskiego w Szczecinie, gdzie zadebiutował rolami Wartownika/Posłańca w „Antygonie” Sofoklesa w reż. Z. Wilkońskiego, później pracował pod kierunkiem m.in. Ryszarda Majora, Włodzimierza Nurkowskiego, Jana Szurmieja. W szczecińskim teatrze pozostał do roku 1995, następnie rozpoczął pracę w Teatrze Nowym w Zabrzu. Grał tu głównie w spektaklach musicalowych i komediach („Skąpiec”, „Niedźwiedź”, „Oświadczyny”, „Porwanie Sabinek”, „Listy śpiewające”). Od 1997 r. jest związany z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Zadebiutował tu w „Komedii pasterskiej” w reż. A. Hanuszkiewicza i zagrał w ponad 30 przedstawieniach.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Strefa Szkoleń. Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Jelenia Góra.

Skip to content