Spektakl

Królowa Cateringu („The Catering Queen”)

  • Alison Lawrence

  • Klaudyna Rozhin

  • Maciej Kowalewski

  • Wojciech Stefaniak

  • Emilia Czartoryska

  • ruch sceniczny - Bartłomiej Ostapczuk

  • Maciej Kowalewski

  • Maria Adamska
    Agata Darnowska
    Jakub Głukowski
    Marta Kędziora-Nowaczek
    Robert Mania
    Tomasz Marczyński

W domu pani i pana Smythe trwa wystawne, bożonarodzeniowe przyjęcie prawniczej śmietanki. Śmiechy, głośne rozmowy, brzęk szkła i odgłos nalewanych drinków. Ale to nie w salonie, a za wahadłowymi drzwiami kuchni odbywa się prawdziwa akcja dramatu. Jej bohaterowie to uwijający się wśród tac, naczyń i półmisków zgrany zespół firmy cateringowej – czwórka zżytych ze sobą od lat, sympatycznych młodych ludzi, z których każdy ma ambicje i tęsknoty wykraczające daleko poza cateringowe zlecenia. Są nimi Cynthia, Eric, Timothy i niezawodna królowa cateringu Mel. Podczas przyjęcia poznajemy rozterki młodych ludzi, ich plany, zawody miłosne, zranione przyjaźnie, niespełnienia. Prosta formalnie sztuka jest pełna ciepła i humoru budowanego na zderzeniu światów z dwóch stron drzwi. Dialogi obfitują w dowcipne komentarze młodej obsługi na temat tego, co się dzieje w salonie. Autorka nie skąpi humoru sytuacyjnego. Jeden z młodych kelnerów rozpoznaje w „nobliwym” gospodarzu, mężu i ojcu dzieciom, swego namiętnego kochanka, który, dostrzegłszy go w kuchni, rozpaczliwie próbuje odświeżyć z nim znajomość w… sypialnianej szafie. Mel z kolei, ku swojemu przerażeniu, zauważywszy wśród gości imprezy exchłopaka, inicjuje burzliwy dialog z towarzyszącą mu nową sympatią, obiecującą młodą prawniczką, który zakończy się torsjami tej ostatniej oraz olśnieniem „królowej”, iż to na pewno nie był jej król. W kuchni i poza nią dzieje się w ten wieczór bardzo wiele. Drugi Akt rozgrywa się kilka tygodni później w tym samym miejscu i podobnym składzie. Tyle że okazja do imprezy jest już nieco odmienna.

 

Lawrence Alison- kanadyjska dramatopisarka, aktorka, niezależna producentka teatralna. Jest współautorką sztuki bittergirl, która cieszyła się ogromnym sukcesem w Kanadzie, a także powieści i musicalu pod tym samym tytułem. Jej pozostałe sztuki to m.in. Piece by Piece, wystawiona w Toronto i Londynie, The Thing Between Us, która znalazła się na krótkiej liście kanadyjskiej Nagrody im. Carol Bolt, oraz And All For Love − ta ostatnia została zrealizowana w ottawskim National Art Centre’s English Theatre, a bilety wyprzedały się na pniu. Jest również autorką hitowej komedii The Catering Queen (Królowa cateringu),w której sama zagrała. Część jej sztuk została opublikowana przez wydawnictwo Scirocco Drama. Jest absolwentką programu Banff Playwright Lab oraz stypendystką Mac Dowella (New Hampshire, Stany Zjednoczone).

Rozhin Klaudyna- tłumacz, reżyser, pedagog, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Divadla Kontra. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i University of Hull, Wielka Brytania. Prowadzi seminaria i warsztaty z reżyserii, mówienia Shakespeare’a, pracy nad wierszem, technik aktorskich, współczesnego dramatu irlandzkiego, storytellingu i dramaturgii. Klaudyna Rozhin tłumaczy sztuki najwybitniejszych angielskich i irlandzkich dramatopisarzy młodego pokolenia.

 

„The Catering Queen” została zrealizowana po raz pierwszy przez McGuffin w ramach Toronto Fringe w 2006 roku za zgodą agencji Playwright and Marquis Literary (Colin Rivers) /www.MQlit.ca

 

Wydarzenie sponsorowane przez ProBio Koło oraz FoamRoyal

Licencjodawca praw autorskich: Agencja Dramatu i Teatru „ADIT” Elżbieta Manthey

Projekt plakatu – Natalia Wilkoszewska – Nicer Than Pink

PROSIMY O PRZEMYŚLANY ZAKUP. ZWROTY BILETÓW ZAKUPIONYCH ON-LINE MOŻLIWE SĄ WYŁĄCZNIE W PRZYPADKU ODWOŁANIA SPEKTAKLU/WYDARZENIA LUB ZMIANY REPERTUARU. W PRZYPADKU TRUDNOŚCI ZWIĄZANYCH Z ZAKUPEM BILETÓW ON-LINE, PROSIMY O KONTAKT Z DZIAŁEM MARKETINGU TEL. 75 64 28 130/131.

Skip to content