Spektakl

„UCZYCIE NAS, JAK SUKNIE SIĘ PODNOSI” – Teatr KTO Kraków – 50. JST

  • Na podstawie tekstów Bertolta Brechta, Rogera Fernaya i Waltera Mehringa, z muzyką Bertolta Brechta, Hannsa Eislera i Kurta Weilla

  • Przekład: Barbara Swinarska, Władysław Broniewski, Ryszard Krynicki, Józef Opalski, Robert Stiller, Witold Wirpsza, Paweł Zarychta

  • Józef Opalski

  • Aleksandra Reda

  • Józef Opalski

  • Aleksandra Reda

  • Jacek Bylica

  • Reżyseria dźwięku – Michał Warmusz

  • Justyna Motylska

  • Reżyseria światła – Katarzyna Smożewska

  • Bożena Zawiślak – Dolny
    Sylwia Chludzińska
    Iwona Konieczkowska
    Anna Branny
    Franciszek Muła

    Muzycy:
    Agnieszka Bugla-Bylica – skrzypce
    Jacek Bylica – piano
    Grzegorz Frankowski – kontrabas
    Andrzej Włodarz – akordeon

Spektakl „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” to niepowtarzalna interpretacja dzieł niemieckich twórców lat 20. XX wieku we współczesnym wykonaniu gwiazd krakowskich scen dramatycznych i estradowych. W zestawieniu z muzyką na żywo w towarzystwie skrzypiec, kontrabasu, pianina i akordeonu ponadczasowy duet Brecht i Weill urzeka publiczność swoją uniwersalnością w tradycyjnej formie.

Już w samym tytule „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” zarysowuje się ważna dla spektaklu zależność płci. Mężczyźni napędzani pragnieniem władzy, próbują podporządkować kobiety, które jednak w tym geście potrafią odnaleźć słabość. I to one właśnie stają się głównymi bohaterkami przedstawienia Opalskiego. Reżyser wydobywa z tekstów Brechta wyraziste wizerunki kobiet: matek, wdów, kochanek, prostytutek i żebraczek. Wszystkie razem tworzą niemal antyczny chór, który w przejmujący sposób opisuje i interpretuje trudną dla nich rzeczywistość. Mimo to całość pozostaje w konwencji kabaretu lat. 40, powojennej burleski. W dzisiejszym kontekście wojny w Europie, tuż za naszą wschodnią granicą, ten sceniczny tekst zaskakująco zyskuje na aktualności. Nie stanowi jednak manifestu. Jest poetycką kreacją odwołującą się do indywidualnej wrażliwości widza, który jest w stanie wydobyć z niego uniwersalne przesłanie o miłości naprawiającej wszelkie zło, o niezwykłej woli przetrwania, ale też o upadlającej nędzy i głodzie, czy parszywej satysfakcji z gwałtu i bratobójstwa.

Zadziwia tu wszystko – aktualność przekazu, dynamika ruchu i słów, cielesność, autentyczność.

Na scenie zobaczymy pragnienia, żądzę i bunt. A wszystko to w gwiazdorskim wykonaniu genialnych aktorek i aktorów krakowskich scen i w towarzystwie muzyki na żywo.

Teatr KTO zaprasza do wysłuchania muzycznej opowieści o tym, co ludzkie, przyziemne i poniekąd zwyczajne. Nie zabraknie elementów zaskoczenia, momentów wzruszeń i teatralnej groteski.

CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 75 MINUT

 

Skip to content