WydarzenieKontrabasista

Tekst Patricka Süskinda to gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Ale nie tylko w orkiestrze, bo – jak się okazuje – również w życiu. Spektakl jest także monologiem o rozpaczliwej samotności, którą bohater stara się wypełniać muzyką.

KONTRABASISTA to przepełniony groteską, śmiechem i nostalgią monodram. To swoisty rozrachunek życiowy niespełnionego muzyka, a tak naprawdę to właściwie każdego z nas. W monodramie miłość konkuruje z nienawiścią, a gorzki śmiech z bezsilnością. Samotność kontrabasisty to pole do popisu dla jego wyobraźni. Wyobraźnia bohatera ukazuje widzowi szereg nie tylko komicznych, ale i dramatycznych zachowań.

„Kontrabasista” to jednoaktowy monolog muzyka wypowiedziany w kierunku wyimaginowanego „per pana”, w którym to tytułowy kontrabasista streszcza swoje nieszczęśliwe życie. Za przyczynę swojego niepowodzenia obwinia kontrabas, który nie jest tylko zwyczajnym instrumentem, ale staje się towarzyszem samotności bohatera. Między bohaterem, a kontrabasem zachodzi zależność, z jednej strony jest to „nieprzydatny mebel”, przyczyna całego zła i niepowodzenia w życiu muzyka, na którą został skazany, bo „nikt sam nie wybiera kontrabasu”, a z drugiej strony można zauważyć wielką pasję, z jaką poświęca się niedoceniony muzyk, grając na tym właśnie instrumencie.

 

Spis realizatorów i obsada

Teatr MASKA  – Jelenia Góra

Autor tekstu: Patrick Süskind

Tłumaczenie: Anna Gierlińska

Reżyseria: Krzysztof Pulkowski

W roli tytułowej: Krzysztof Rogacewicz

Scenografia : Bogumiła Twardowska – Rogacewicz

Muzyka ― J. Brahms,  W. A. Mozart,  R. Wagner,

Producent : Osiedlowy Dom Kultury , Ul.K.Trzcińskiego 12, 58-506 Jelenia Góra

Premiera ― 17 października  2015,  Teatr MASKA Jelenia Góra

 

Krzysztof Rogacewicz

 

Ur. 9.05.1964r.

Absolwent PWST we Wrocławiu (1991)

Aktor  teatralny, kabaretowy i filmowy.

W latach 1992 – 95 Teatr Animacji.

Od 1995 roku aktor prywatnego teatru MASKA w Jeleniej Górze.

Wspólnie z zespołem teatru Maska przygotował kilkanaście premier spektakli dla dorosłych, edukacyjnych, dla najmłodszych oraz kilka spektakli muzycznych i recitali.

Cykl spektakli w klimacie kabaretowym o epokach:  „Rozprawa o średniowieczu”, „Renesans czyli jak Wam się podoba”, „Barock w trampkach”, „Oświecenie w masce”. „II części Dziadów” A.Mickiewicza  spektakl zrealizowany w kaplicy kościelnej w Jeleniej Górze.
Lekkie formy to programy kabaretowe: „W starym kinie? …czyli zwierzenia dublera”,  Muzyczny monodram komiczny – „Widzenie Pigmaliona”,

Monodram „PASTORAŁKI” T.Czyżewskiego – spektakl nagrodzony „Srebrnym kluczykiem” za kreację aktorską.

Dla miłośników dobrej muzyki i poezji –  recital „Shakespeare SONETY” – rogacewicz&sikora

Prowadzi również warsztaty teatralne dla  dzieci i młodzieży.

Współpracował z Teatrem C.K.Norwida oraz Teatrem Cinema.

 

W latach 2005 – 2015 również członek kabaretu PAKA.

 

Od 1990 roku obecny na dużym i małym ekranie:

Skip to content