Wydarzenie



Warsztaty Mistrzów ruszają od października

AKADEMIA TEATRU NORWIDA

    WARSZTATY MISTRZÓW

 

  1. Warsztat prowadzony przez P. Małgorzatę Osiej – Gadzinę – 24.10.2022

„Improwizacja w teatrze, improwizacja w życiu”

Jeśli masz wystąpienia publiczne i jesteś nieśmiały/ła. Tremują Cię kontakty z drugim człowiekiem lub po prostu chcesz odkryć czy rozwinąć swój talent aktorski – te warsztaty są dla Ciebie.

Małgorzata Osiej – Gadzina

 

  1. Warsztat prowadzony przez P. Martę Kędziorę – 28.11.2022

„Czym różni się „granie” od „bycia” na scenie?”

Co to są emocje? Jaką pełnią funkcję w aktorskim warsztacie, podczas pracy nad rolą. Jak emocje aktorów mają się do emocji tworzonych przez nich postaci. Dlaczego wielki wpływ na rozwój współczesnego teatru miała aktorska technika Stanisławskiego, tak akcentująca rolę emocji w pracy scenicznej? I – ostatecznie – czym jest słynna aktorska prawda?

Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, teoretycznie i praktycznie, podczas warsztatu, który będę miała wielką przyjemność poprowadzić.

Zapraszam,

Marta Kędziora

 

  1. Warsztat prowadzony przez P. Tadeusza Wnuka – 23.01.2023

„Czy mnie słychać?! Czy Państwo rozumieją co mówię?!”

Jednym z podstawowych elementów warsztatów prowadzonych przeze mnie jest praca głosem, umożliwiająca jak najlepsze dotarcie z tekstem, jego treścią do odbiorcy w trakcie publicznej prezentacji.

– Podstawowa wiedza z zakresu emisji głosu.

– Ćwiczenia usprawniające (dykcja, artykulacja).

– Praca głosem bez nadmiernego wysiłku aparatu mowy.

– Ćwiczenia oddechowo – relaksacyjne.

– Modulacja i barwa głosu.

– Możliwość wyrażania emocji.

Zajmiemy się technikami rozwijającymi nasze umiejętności poprawnego mówienia oraz zastosowania ich w trakcie publicznych prezentacji czy pracy aktora na scenie.

Zapraszam serdecznie,

Tadeusz Wnuk

 

  1. Warsztat prowadzony przez P. Roberta Manie – 27.02.2023

„Ciało i przestrzeń w procesie kreacji aktorskiej”.

Czy wiedzą Państwo, że podczas jednego uśmiechu człowiek używa aż 17 mięśni? Że w ciągu dnia dorosły człowiek robi blisko 23 tysiące wdechów i tyle samo wydechów?

Ciało ludzkie jest niezwykle skomplikowane i zaskakujące. Dla aktora ciało jest narzędziem pracy. Jest orężem aktora do wyrażania emocji na scenie. Emocje zaś są kluczem do zrozumienia człowieka. Kiedy poznamy jego emocje, jesteśmy w stanie poznać jego wewnętrzny świat.

Świadomość swojego ciała i odpowiednia kondycja jest niezbędną częścią aktorskiego warsztatu. Na prowadzonych przeze mnie zajęciach poznacie Państwo ćwiczenia i techniki relaksacyjne, ćwiczenia związane ze skupieniem i uruchomieniem zmysłów, których używam podczas swojej pracy na scenie. Kiedy nasze ciało jest swobodne i posłuszne naszej woli, wówczas jesteśmy w stanie sprostać każdemu wyzwaniu – i to niekoniecznie na scenie.

Serdecznie zapraszam,

Robert Mania

 

  1. Warsztat prowadzony przez P. Magdę Kępińską – 17.04.2023

„Mówię prozą”

„ U licha! już przeszło 40 lat mówię prozą, nic o tym nie wiedząc.”*

Czy zatem jest coś, co odróżnia prozę, którą mówię na scenie od tej, którą posługuję się na co dzień?

Jak więc na scenie powiedzieć „Michasiu, podaj mi pantofle i przynieś krymkę.”*?

Podczas warsztatu teoretycznie i w praktyce zastanowimy się jak mówiąc, skupić na sobie uwagę i, co się z tym wiąże, jak traktować w prozie wszystkie przerażające przecinki, kropki i wykrzykniki.

To jak prozą mówimy na scenie, wpływa na odbiór widowni, ale… nie inaczej jest też w naszym codziennym życiu.

Zapraszam,

Magda Kępińska                                                      *Molier „Mieszczanin szlachcicem”.

 

  1. Warsztat prowadzony przez P. Annę Ludwicką – Manię – 29.05.2023

„ O czym mowa? Czyli interpretacja jako klucz do zrozumienia tekstu literackiego”.

Praca nad każdą oglądaną przez Państwa sztuką teatralną, jaką mieliście okazję oglądać w naszym teatrze, zaczyna się od „prób stolikowych”. Proces ten trwa od kilku do nawet kilkunastu dni.

Umiejętność trafnej interpretacji tekstu literackiego pomaga nam „zanurzyć się” w świecie przedstawionym przez autora. Analiza tekstu niejednokrotnie przypomina pracę detektywa, który na podstawie poszlak, strzępów informacji buduje tezy i założenia.

Czasem jedna, zgoła nieistotna informacja może stać się dla aktora niezwykłą inspiracją, na bazie której możliwe jest zbudowanie całego portretu psychologicznego postaci, a co za tym idzie, jej zachowań, fizyczności, temperamentu. Kiedy wkroczymy na tę pasjonującą drogę poznania, jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

Zapraszam serdecznie do poznania tego aspektu aktorskiego rzemiosła,

Anna Ludwicka – Mania

 

 

Warsztaty odbywać się będą w godzinach od 17:00 do 19:00. Bilety wstępu w cenie 20zł do nabycia w Kasie Teatru bądź online.

Informacje, koordynator projektu:

Jacek Paruszyński – Dział edukacji teatralnej – tel. 606268940

 

Skip to content