Spektakl

38. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH

TEATR IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W JELENIEJ GÓRZE

 ZAPRASZA NA

38. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH 

13 – 15 SIERPNIA 2021

JELENIA GÓRA – PLAC RATUSZOWY

 

13 SIERPNIA 2021

godz. 20:00 UROCZYSTE OTWARCIE 38. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW ULICZNYCH

godz. 20:15 – MARGHERITA MISCHITELLI – Włochy – „AMORE PONNY”

godz. 21:00 – KIJOWSKI TEATR ULICZNY HIGHLIGHTS I LWOWSKI TEATR VUALA  – Ukraina – „PRZYSTANEK KLAUNADA”

 

14 SIERPNIA 2021

godz. 17:00 – ATELIERCUNCHEON RESEARCHTHEATR – Włochy – „KRYSOLOV”

 godz. 18:15 – TEATR CZERWONA WALIZKA w wykonaniu Rufi Rafiego z Jeleniej Góry i Teofila z Katowic – Polska – „PRZEKŁADANIEC”

godz. 19:30 – BRIGATA TOTEM – Włochy – HOBO” the Playful Ramingo

godz. 20:15 – ANTAGON THEATER AKTION – Niemcy – „KLIMA X”

godz. 21:15 – TEATRO DUE MONDI – Włochy – ”THE NINE COMMANDMENTS

 

 

15 SIERPNIA 2021

godz. 16:45 – FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY RUCHU OCELOT – Polska – „TARZAN”

godz. 18:00 – TEATR DZIECI MIŁOŚĆ – Polska – „KLAUDEK I KLAUDYNKA”

godz.19:00 –  TEATR MIGRO – Polska – „DROM – ścieżkami Romów”

godz. 20:00 – BUBBLE STREET CIRKUS – Włochy – “BUBBLE STREET CIRKUS” With and By: Juriy Longhi

godz. 21:00 – INTERDYSCYPLINARNA GRUPA TEATRALNA ASOCJACJA 2006 – Polska –
„RABIN MAHARAL I GOLEM – CZYLI PRAWDA I ŚMIERĆ” Parking przy ul. Sudeckiej
(za hotelem „Mercure”)

 

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Jelenia Góra
oraz objęte Honorowym Patronatem
Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu państwa – ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  i Sportu

 

 

 

13 SIERPNIA 2021

godz. 20:00 UROCZYSTE OTWARCIE 38. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW ULICZNYCH

 

godz. 20:15 – MARGHERITA MISCHITELLI – Włochy – „AMORE PONNY”

Podróż odkrywania kobiecości między baśniowymi sugestiami a groteskowymi implikacjami.Spektakl opowiadany przez ekscentrycznego i naiwnego bohatera, który wprowadzi Cię w nieuchwytny świat pożądania złożony z niestabilnych równowag i gadających mini kucyków.

 

godz. 21:00 – KIJOWSKI TEATR ULICZNY HIGHLIGHTS I LWOWSKI TEATR VUALA  – Ukraina – „PRZYSTANEK KLAUNADA”

 

Spektakl plenerowy pt. „Przystanek Klaunada”  przygotowany został w ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego, w którym obok aktorów Kijowskiego Teatru Highlights występują artyści cyrkowego Teatru Vuala. Inspiracją do powstania spektaklu była wola ukazania wzajemnej relacji teatru i cyrku. Przedstawienie sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w  starożytnym Egipcie w V wieku p.n.e. Zawiera  elementy  nowego cyrku posługującego się tańcem , muzyką, pantomimą a nawet sportem.  W pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz  tańców  na  szczudłach artyści opowiadają historię Arlekina wędrującego w poszukiwaniu wymarzonej ukochanej. Komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością dopełniają widowiskowy charakter przedstawienia.

 

14 SIERPNIA 2021

 

godz. 17:00 – ATELIERCUNCHEON RESEARCHTHEATR – Włochy – „KRYSOLOV”  Theatrical performance for actors, musicians and wooden coils

 

Spektakl dla aktora, muzyka i drewnianych bębnów…..inspirowany jest opowieściami Pied Piper, zgodnie z adaptacją słynnej rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej, która swoim własnym językiem zdołała na nowo podkreślić ważne idee zawarte w tej legendarnej opowieści, do dziś uważanej za odrobinę rzeczywistości i trochę bajki. Użyte w spektaklu maski i muzyka na żywo sprawiają, że show jest odpowiednie dla wszystkich odbiorców i potrafi zadziwić rytmem oraz siłą wyrazu.

 

 godz. 18:15 – TEATR CZERWONA WALIZKA w wykonaniu Rufi Rafiego z Jeleniej Góry i Teofila z Katowic – Polska „PRZEKŁADANIEC”

 

Premierowy spektakl w wykonaniu klauna Rufi Rafiego i Teofila z Katowic. Spotkanie dwóch jegomości, którzy dla jeleniogórskiej publiczności upichcą fantazyjny „przekładaniec”.

Przełożone zostaną różnorodne gatunki muzyczne z cyrkowymi wygibasami, świeży powiew z Katowic z zapachem czerwonej starej walizki, szczere emocje z sentymentalną melodią, powaga sytuacji z nutą  improwizacji, dobrze znane sztuczki Rufiego z tymi, które dopiero zobaczyły światło dzienne. Warstwa po warstwie Rufi z Teofilem odkrywać będą swoje szaleństwo.

Z ułożenia tych wszystkich warstw powstanie smaczne spotkanie „człowieka z człowiekiem”, gdzie znajdzie się czas na wzruszenie, zachwyt i szczery uśmiech. Spektakl dla dużych i małych.

 

godz. 19:30 – BRIGATA TOTEM – Włochy – HOBO” the Playful Ramingo

 

„HOBO” to hołd dla ulicy, piękna zmiany i irracjonalności.Prosty moment prawdziwego życia, w którym myśl człowieka spotyka się z instynktem jego psa.HOBO zaprasza publiczność do swojego niezwykłego świata, aby niosła ryzyko związane z niebezpieczną codziennością i była podekscytowana niebezpieczeństwem, którego zwykle doświadcza się tylko w najbardziej ekscytujących snach. HOBO to oszałamiające, poetyckie i akrobatyczne doświadczenie przeplatane komiczną improwizacją, która wywołuje u każdego uśmiech.

 

godz. 20:15 – ANTAGON THEATER AKTION – Niemcy – „KLIMA X”

 

Zespół Antagon stworzył produkcję Klima X, która poszerza ideę teatru w przestrzeni publicznej – chodzi o relację między naturą a człowiekiem, o upadki i ponowne wstawanie oraz wspólną walkę o lepszy świat. Odnosi się do klimatu jako zjawiska naturalnego, ale także do obecnego klimatu społecznego, charakteryzującego się rozproszonymi i konkretnymi zagrożeniami oraz poszukiwaniem wsparcia i pozytywności. W wyniku ograniczeń spowodowanych pandemią wzrosła świadomość znaczenia naszego lokalnego środowiska. Grupa teatralna stara się rozszerzyć tę świadomość na kontekst społeczeństwa jako całości.

 

godz. 21:15 – TEATRO DUE MONDI – Włochy ”THE NINE COMMANDMENTS

 

Diabelski spektakl o bożym pieniądzu.

Diabły, w ziemskich szatach biznesmenów i bogatych kupców, w „okrutnej” komedii przedstawiają sceny, które następują po sobie.

Poprzez dzikie tańce, dzikie hulanki i nikczemne manewry, diabły… zabawiają się, przedstawiając ludziom ich grzechy. Wydaje się, że pogański Bóg bawi się, przypominając nam, że nieprzyzwoitość wojny, wulgarność komunikacji, fałsz polityki, brak pamięci i sprawiedliwości są owocem jego niestrudzonej obecności.

 

15 SIERPNIA 2021

godz. 16:45 – FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY RUCHU OCELOT – Polska – „TARZAN”

 

Akrobatyczny spektakl familijny.

Rodzinna wyprawa do świata dżungli. Niezwykła opowieść o miłości, odpowiedzialności i szacunku do natury. Tarzan i Jane zabiorą nas w zaskakującą podróż do beztroskiej krainy małp. Spektakl jest gwarancją dobrej zabawy i spotkania z akrobatyką na najwyższym poziomie.

 

godz. 18:00 – TEATR DZIECI MIŁOŚĆ – Polska – „KLAUDEK I KLAUDYNKA”

 

„Klaudek i Klaudynka’ to interaktywny spektakl, w którym dwie postaci – Klaudek i Klaudynka rywalizują między sobą o uwagę i sympatię dzieci prześcigając się w najbardziej szalonych i zaskakujących dyscyplinach , oraz animacjach z publicznością. Biorą udział w turnieju prowadzonym przez konferansjera i jurora w jednej osobie. w rezultacie Klaudek i Klaudynka zakochują się w sobie i rywalizacja przemienia się w świetna wspólna zabawę, w której wszyscy WYGRYWAJĄ. Podczas wydarzenia nie tylko bohaterzy są kreatorami scenicznej rzeczywistości, ale także dzieci i rodzice mogą wykazać się pomysłami i odwagą w wymyślaniu spontanicznych zabaw. Schematyczna konkurencja podczas TURNIEJU przekształca się w surrealną, wspólną zabawę, w której nie ma przegranych czy gorszych w pomysłach.

 

godz. 19:00 – TEATR MIGRO – Polska – „DROM – ścieżkami Romów”

 

Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz?

DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.

 

godz. 20:00 – BUBBLE STREET CIRKUS – Włochy – “BUBBLE STREET CIRKUS” With and By: Juriy Longhi

 

Zrodzony ze specjalizacji w żonglerce i równowadze, silnej pasji do występów ulicznych

i nieustannych eksperymentów z publicznością, „Bubble Street Cirkus” to pełne energii show, w którym miesza się świeżość i żywiołowość spontaniczności wraz z pewnością i mistrzostwem płynącym z wieloletniego doświadczenia.

Gra empatycznego współudziału z publicznością i poszukiwanie wirtuozerii w technikach cyrkowych to główne składniki błyskotliwego i dynamicznego widowiska, które jest w stanie zaangażować, zadziwić i rozbawić każdą publiczność.

 

godz. 21:00 – INTERDYSCYPLINARNA GRUPA TEATRALNA  ASOCJACJA 2006  – Polska – „RABIN MAHARAL I GOLEM – CZYLI PRAWDA I ŚMIERĆ” Parking przy ul. Sudeckiej (za hotelem „Mercure”)

Przedstawienie opowiada kolejną wersję legendy praskiego Golema. Prezentując ją z premedytacją mieszamy sakrum i profanum, zmyślenie i fakty, historię z legendami o poznańskich rabinach i anegdotami z miejskich kronik, tragedię z farsą, odległą przeszłość z teraźniejszością, ludzką ułomność z porywami wielkości. Najważniejszym jej wątkiem jest zderzenie słów prawda i śmierć, obu zawartych w hebrajskim wyrazie emet. Prawda w legendzie o Golemie jest źródłem życia, choć być może jest to źródło trujące, gdyż tak chcą i Bóg i Szatan.

Spektakl dzieje się tu i teraz. Podkreśla to manifestując współczesną ekspresję ludzką i nowoczesną  technologię; lekceważąc historyczny kostium i folklor, stylizacje językowe, wyobrażenia. Przedstawienie stara się jednak zachować wiarygodność w odniesieniu do bohaterów opowieści, wydarzeń historycznych i – traktowanych też jak fakty z dziejów – legend. Dlatego przypominamy tu niektóre postaci i fakty związane ze spektaklową narracją.

 

Regulamin Imprezy Kulturalno – Artystycznej w ramach 38. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych

 

 

 

 

Skip to content