Spektakl

AKADEMIA TEATRU NORWIDA – WARSZTATY MISTRZÓW – „ŚWIADOME CIAŁO W PRZESTRZENI, JAKO ELEMENTARNE NARZĘDZIE W PRACY AKTORA”

Ciało zestrojone z umysłem. Ciało zestrojone z przestrzenią. Ciało w kontakcie z drugim ciałem. Kontakt realizujący się przez dotyk, przez obecność i współistnienie w przestrzeni z partnerem. Ciało słuchające, gotowe ale rozluźnione („siła w miękkości”), responsywne. Ciało, które generuje stany i transmituje emocje. Umysł wyrażający się przez ciało w ruchu.

Podczas warsztatu posługujemy się m.in.: pracą z ciężarem ciała, improwizacją ruchową w procesie twórczym w sytuacji indywidualnej i grupowej (realizującej konkretne zadanie ruchowe), contact improvisation, metodą Fighting Monkey (z wykorzystaniem Practice Ball i struktur rytmicznych), generowaniem ruchu z impulsu, przeprowadzania impulsu przez ciało i jego rozwinięcia we frazę, sposobami budowania struktur choreograficznych. Przechodzimy z wzorca ruchu codziennego do ruchu abstrakcyjnego. Używamy prostoty, jako bazy, gruntu, z którego może wyrosnąć złożoność, partytura.

Warsztat rozwija umiejętności ruchowe i świadomość ciała uczestników – niezależnie od wyjściowego poziomu sprawności fizycznej. To praca nad koordynacją (pobudzenie ciała przy pomocy rytmu), płynnym przechodzeniem od „napięcia” do „rozluźnienia” („release”), nad kształtowaniem refleksu, zdolności adaptacyjnych ciała, wyobraźni i kreatywności, nad wszechstronnością i mobilnością w sposobie poruszania się – solo i z partnerem, panowaniem nad ciałem, jego głębszym rozumieniem. Wszystko to  b u d u j e  aktora, staje się nieodzownym elementem pracy aktorskiej.

Zapraszam,

Katarzyna Baran

 

Warsztaty odbywać się będą w godzinach od 16:00 do 18:00. Bilety wstępu w cenie 35 zł. do nabycia w kasie teatru bądź online.

Prosimy o swobodny i wygodny  ubiór (spodnie lub długa spódnica, płaskie obuwie, ) z uwagi na intensywność ćwiczeń, warto również wziąć ze sobą wodę mineralną.


Informacje, koordynator projektu:

Jacek Paruszyński – Dział Edukacji Teatralnej tel. – 606 268 940.

Skip to content