Spektakl

„DOM LALKI” CZĘŚĆ 2 – Teatr Komedia Warszawa – 48. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

„DOM LALKI.” CZĘŚĆ 2 – Teatr Komedia Warszawa

 Autor: Lucas Hnath

Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak

Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz

Scenografia: Wojciech Stefaniak

 Występują: Agnieszka Warchulska, Maria Pakulnis, Paulina Komenda, Jan Wieczorkowski.

 Zapraszamy Państwa do Teatru Komedia na prawdziwie zaskakujące i intrygujące wydarzenie teatralne.

Wszyscy znamy zjawisko sequela – czyli kontynuację jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki czy gry komputerowej, przedstawiającego dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuującego wątek ukazany w poprzednim dziele.

Jednak naprawdę rzadko się zdarza sequel teatralny – i to klasycznego dzieła jednego z najwybitniejszych twórców światowego teatru.  Zapraszamy na europejską prapremierę broadwayowskiego hitu „Dom lalki. Część 2.”.

 

Dramat „Dom lalki”, czasami tytułowany również jako „Nora”, autorstwa norweskiego pisarza Henryka Ibsena został przez niego napisany w roku 1879. Dramat ten jest uważany za jeden z najważniejszych utworów literatury światowej, umieszczony został na prestiżowej międzynarodowej liście Pamięć Świata.

Główną bohaterką książki jest Nora – młoda kobieta, matka trójki dzieci, ukochana żona swojego pnącego się w hierarchii banku męża. Są małżeństwem od ośmiu lat, ale w momencie kryzysu okazuje się ono jedynie podtrzymywaną sztucznie fikcją. Nora pragnąc przywrócić zdrowie ukochanemu, fałszuje w przeszłości podpis ojca na rewersie. Jeśli ta sprawa wyjdzie na jaw, kariera Torwalda zostanie zahamowana. I choć sprawa zakończy się szczęśliwie, Nora uświadomi sobie, że w rękach żonglującego jej życiem w zależności od atmosfery męża, przez lata była tylko tytułową lalką. Nora porzuca rodzinę, oświadczając, że będzie próbowała na własną rękę radzić sobie w życiu.

„Dom lalki”. Część 2.” Lucasa Hnath’a, napisana w roku 2017 i wystawiona z ogromnym sukcesem na Broadway’ u, to bezpośrednia kontynuacja losu ibsenowskich bohaterów. Rzecz dzieje się 15 lat po odejściu Nory. W końcowej scenie przełomowego dzieła Ibsena Nora Helmer podejmuje szokującą decyzję o opuszczeniu męża oraz trójki dzieci i rozpoczęciu życia poza rodziną. To kulminacyjne wydarzenie – kiedy Nora zatrzaskuje drzwi przed wszystkim w swoim życiu – natychmiast wprowadziło światowy dramat do współczesności. Teraz Nora puka do tych samych drzwi. Wróciła. Ale dlaczego? I co będzie oznaczać jej powrót dla tych, których zostawiła?

Niezwykle błyskotliwa i intrygująca sztuka Lucasa Hnath’a stawia bardzo wiele pytań, na które nie znajdujemy prostych odpowiedzi. Każda z postaci dramatu zderza się z bolesną historią pozostałych bohaterów tego rodzinnego kręgu. Każda z postaci ma swoja własną bolesną historię i racje, które nie przystają do przekonań pozostałych osób. Ale również w jakiś przedziwny sposób te historie spójnie się wzajemnie dopełniają, tworząc oczyszczającą przestrzeń do, wydawałoby się niemożliwego pojednania, czy może chociaż próby wybaczenia.

„Dom lalki”. Część 2.” jest wspaniałą intelektualną przygodą na najwyższym poziomie teatralnej kreacji. Jest też bezkompromisową intelektualną wiwisekcją rzeczywistości opartej na patriarchalnym paradygmacie organizacji naszego świata. Jednak przede wszystkim jest wciągającą opowieścią o nas, o ludziach. Naszych uczuciach, emocjach, pragnieniach i potrzebach. I ograniczeniach. Narzuconych przez społeczeństwo i konwencjonalne przyporządkowanie ról, ale i narzuconych sobie przez nas samych. Ta, momentami bardzo zabawna, wręcz komediowa i uroczo prowokacyjna
w warstwie językowej, sztuka, potrafi jednocześnie przejmująco stymulować najgłębsze pokłady naszych emocji i uczuć. Gwiazdorska obsada i najwyższy kunszt teatralnych umiejętności.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Jelenia Góra

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu państwa – ze środków
Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  i Sportu

 

mat. foto: Teatr Komedia/Olaf Tryzna
Skip to content