Spektakl

„MATKI” – wspólny Projekt Teatru im. Gerharta Hauptmanna – Zittau i Psychoteatru – Wrocław – 47. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

  • Tekst, reżyseria  i scenografia: Grzegorz Stosz

Aktorzy David Thomas Pawlak i Martha Pohla oraz gościnnie Angelika Pytel zaangażowani są w transgraniczny projekt Teatru im. Gerharta Hauptmanna i Psychoteatru Wrocław.

Mały chłopiec chce wziąć łyk kawy z kubka swojej matki. Ona to widzi i krzyczy na małego chłopca. Chłopiec jest zszokowany i nieszczęśliwie uderza się w głowę, wskutek czego musi jechać do szpitala. Jego matka, obecna przy nim w szpitalu obiecuje mu, że wyjdzie tylko na chwilę i zaraz wraca.

Jednak znika na bardzo długo.

To przeżycie z dzieciństwa stanowi kanwę sztuki.  Chłopak dorósł i próbuje znaleźć odpowiedź na dręczące go pytania. Aby zrozumieć, co wydarzyło się w przeszłości i uciec od przeżyć dzieciństwa, w duchu „dzieli” zmarłą matkę na dwie osobowości: »dziką, ciemną, popędliwą« i »czułą, ciepłą, jasną, troskliwą«, którą kiedyś była i za którą tęskni.

Obie nawiedzają Kubę, męczą go i pieszczą w równej mierze. Czy można uwolnić się od traumy z dzieciństwa jako już dorosły mężczyzna?

Stopniowo jednak obrazy zaczynają się zmieniać.

CZAS TRWANIA – 80 min.

Obsada:

Matka I, Sylwia I: Angelika Pytel

Matka II, Sylwia II: Martha Pohla
Kuba/Jacob: David Thomas Pawlak

Tekst, reżyseria  i scenografia: Grzegorz Stosz
Muzyka: Paweł Rychert
Choreografia: Angelika Pytel
Dramaturgia: Patricia Hachtel, Urs Ochsner

Asystent reżysera/Inspicjent: Torsten Ulrich
Sufler: Anna Barth
Zdjęcia: Nikolai Schmidt

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz

ze środków Miasta Jelenia Góra

Skip to content