Spektakl

„NIE KSIĄŻKA ZDOBI CZŁOWIEKA” – Teatr Kwadrat Warszawa – 49. JST

 • Seymour Blicker

 • Przekład: Bogusława Plisz-Góral

 • Giovanny Castellanos

 • Wojciech Stefaniak

 • Agnieszka Frankel

 • Sherman Mayfair – Andrzej Nejman,
  Matt / S.J. Templeman – Paweł Małaszyński,
  Maggie Sweet – Olga Kalicka
  Nancy – Ilona Chojnowska,
  Pokojówka – Lucyna Malec

Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat 40, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował  wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.

Klasyczna komedia pomyłek Seymoura Blickera porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent.

„Nie książka zdobi człowieka”, jak na farsę przystało, serwuje widzom dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Czasem bowiem okazuje się, że największą „siłę przebicia” ma ktoś, po kim się tego najmniej spodziewasz, na przykład twoja własna narzeczona.

CZAS TRWANIA (z przerwą) – ok. 2 godz.

Skip to content