Spektakl

ZOOM 2020 – Nigel Kennedy w recitalu z Beatą Urbanek-Kalinowską

GALA FINAŁOWA 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM – ZBLIŻENIA (24.02 – 01.03.2020)

NIGEL KENNEDY W RECITALU z Beatą Urbanek-Kalinowską (koncert w dwóch częściach z przerwą)

Nigel Kennedy -skrzypce

Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela

Wirtuoz skrzypiec i kompozytor, Nigel Kennedy, po raz pierwszy od 15 lat wystąpi w Polsce z recitalem muzyki klasycznej.

W prezentowanym programie, wyłamując się ze standardowej formy recitalu, zamiast akompaniamentu pianina, wraz z Kennedy’m wystąpi Beata Urbanek-Kalinowska, jedna z najbardziej utalentowanych wiolonczelistek swojego pokolenia.

NIGEL KENNEDY od ponad dwudziestu pięciu lat uznawany za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów.Już od najmłodszych lat, będąc najsłynniejszym protegowanym Yehudi Menuhina, pobierał nauki w Szkole Menuhina (gdzie, jak się okazało po śmierci mistrza, legendarny skrzypek osobiście sfinansował całą edukację młodego Kennedy’ego), a następnie studiował w nowojorskiej Juilliard School of Music pod kierunkiem uznanej pedagog, Dorothy DeLay.

W trakcie swojej kariery Nigel Kennedy odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournée, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji i Australii. Wielokrotnie występował też – zarówno publicznie, jak i prywatnie – przed członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Artysta został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak m.in.: tytuł Artysty Roku, laur „za wybitny wkład w muzykę brytyjską, przyznawany przez UK Brit Awards, Złota Nagroda francuskiej sieci telewizyjnej Vivement Dimanche, kilka nagród Echo, amerykańskie nagrody Grammy, niemiecka nagroda Bambi czy szwajcarska Złota Róża z Montreux.

Kennedy ma w swoim dorobku imponującą dyskografię obsypaną mnóstwem nagród. Pierwszym nagraniem skrzypka, które spotkało się z wielkim uznaniem, był Koncert skrzypcowy E. Elgara, sprzedany w ilości 300.000 egzemplarzy. Jego pierwsze przełomowe nagranie Czterech pór roku Vivaldiego trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedające się nagranie muzyki klasycznej wszechczasów. Album sprzedał się w liczbie przekraczającej 2 miliony egzemplarzy i przez prawie dwa lata utrzymywał się na szczycie brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej. Drugi album z muzyką Vivaldiego, nagrany z Filharmonikami Berlińskimi, zdobył prestiżową niemiecką nagrodę Echo Klassik za najlepsze wykonanie XVIII-wiecznego utworu muzycznego, a także najwyższe wyróżnienie przyznawane w Austrii za wykonanie muzyki klasycznej, Nagrodę Amadeusza. Wśród innych bestsellerów artysty znalazły się też nagrania koncertów Bacha, Beethovena, Berga, Brahmsa, Brucha, Mendelssohna, Sibeliusa, Czajkowskiego i Waltona, a także nagrania utworów kameralnych i recitali. Jazzowe pasje skrzypka zaowocowały albumem Blue Note Sessions, nagranym wspólnie z gigantami jazzu – Ronem Carterem i Jackiem DeJohnette, a zrealizowanym pod czujnym okiem producenta Jaya Newlanda.

Beata URBANEK-KALINOWSKA ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Zdzisława Łapińskiego, uzyskała Diplôme Supérieur d’Enseignement – A l’unanimité w Ecole Normale de Musique de Paris Alfred Cortot w klasie prof. Paula Juliena. Ukończyła studia podyplomowe Solistenklasse w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie wiolonczeli prof. Petera Bucka.

Jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.  Od 2014 roku współtworzy Messages Quartet. Jako koncertmistrz wiolonczel oraz partner duetowy Kennedy’ego występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Rosji. Jako gościnny koncertmistrz wiolonczel współpracowała z orkiestrami: Russische Kammerphilharmonie St. Petersburg, Oberösterreichische Jugendsinfonieorchester, Capella Gedanensis, Orchestre Philharmonique de Nice. Obecnie, również jako gościnny koncertmistrz wiolonczel współpracuje także z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, którą współtworzy od początku istnienia zespołu.

Bilety dostępne wyłącznie online poprzez serwis tiketto.pl (od dnia 08.01.2020 od godz. 14:00 ) oraz w kasie Osiedlowego Domu Kultury (od dnia 09.01.2020; poniedziałek – piątek – w godz. 9:00 – 17:00)

Teatr nie prowadzi sprzedaży w kasie ani rezerwacji biletów na to wydarzenie.

PROSIMY O PRZEMYŚLANY ZAKUP. NIE MA MOŻLIWOŚCI WYMIANY LUB ZWROTÓW BILETÓW !!!

 

 

Organizator: Osiedlowy Domu Kultury w Jeleniej Górze, ul. K. Trzcińskiego 12, 58-506 Jelenia Góra, www.zoomfestival.pl, odk5@wp.pl, tel. 75 75 31 831

 

 

 

Skip to content