Wydarzenie39. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych już 15 – 17 lipca 2022

39. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH

15 – 17 LIPCA 2022

JELENIA GÓRA – PLAC RATUSZOWY

 

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze  zaprasza już po raz trzydziesty dziewiąty na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 15 – 17 lipca 2022 r.

W roku 2022 zaprosimy naszych widzów na spotkania z teatrami z różnych zakątków Polski i Europy,  bo taka jest już tradycja naszego festiwalu. Chcemy zaprosić zespoły i artystów takich jak: zespół Mattatoio Sospeso z Francji i Włoch, V.O.S.A Theatre z Czech, Interdyscyplinarna Grupa Teatralna ASOCJACJA 2006, Klinikę Lalek, Teatr Hom, Rafała Biesiadę, zespół Irrbloss, Cichy Teatr i Krzysztofa Kosterę z Polski oraz Lwowski Akademicki Teatr Voskresinnia z Ukrainy. Z pewnością zróżnicowany program artystyczny, dobór twórców i repertuaru umożliwi i zaspokoi potrzeby wizualne, estetyczne, czy emocjonalne mieszkańców Jeleniej Góry.

 

 

15 lipca  2022 (piątek)

 

godz. 19:30 – Interdyscyplinarna Grupa Teatralna ASOCJACJA 2006 – Polska „GALERA POSZUKIWACZY”

(Parada od Bramy Wojanowskiej do Placu Ratuszowego)

godz. 20:00UROCZYSTE OTWARCIE 39. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW ULICZNYCH

godz. 20:15  – Mattatoio Sospeso – Włochy „LES AMANTS DU CIEL”

godz. 21:15 – Lwowski Akademicki Teatr Voskresinnia – Ukraina „UKRAINA. TESTAMENT SZEWCZENKO”

 

 

16 lipca  2022 (sobota)

 

godz. 17:00 – Teatr HoM z Tychów – Polska „UKRYTE”

godz. 18:00 – Cichy Teatr – Polska TOBI SHOW”

godz. 19:00 – V.O.S.A Theatre – Czechy „C’EST LA WHEEL”

godz. 20:00 – Lwowski Akademicki Teatr Voskresinnia – Ukraina „SUITA DLA DWOJGA”

godz. 21:15 – Teatr HoM z Tychów – Polska  „DON KICHOT”

 

 

17 lipca 2022 (niedziela)

 

godz. 18:15 – Krzysztof Kostera – Polska „NIEBEZPIECZNE RZECZY”

godz. 19:00  – Teatr Czerwona Walizka – Polska „HISTORIE RODZINNE”

godz. 20:20 – Irrbloss – Polska „NO.ID” 

godz. 21:00 – Teatr Klinika Lalek- Polska KOSMICZNA PODRÓŻ GULIWERA”

 

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Jelenia Góra
oraz objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 – Polska  „Galera Poszukiwaczy”

Jest to spektakl wędrowny, rozgrywający się w plenerze tkanki miejskiej, skonstruowany na bazie tekstów dramatu Calderona de la Barca „Magia grzechu”. Wizualnie opiera się na mobilnych obiektach i wielkiej ruchomej platformie w kształcie okrętu, za którą podąża publiczność. Gra aktorska i ruch tancerzy łączą się z muzyką wykonywaną na żywo. W naszym widowisku wykorzystujemy toposy życia jako snu i świata jako wielkiego teatru, rozsławione dzięki dramatom Calderona. Zderzamy w nim sacrum i profanum. Toposy te osadzone w rodzimej tradycji stają się podstawą opowieści o ludziach każdego miasta.

 

Mattatoio Sospeso – Włochy/Francja  „Les amans du ciel” 

Przy dźwiękach akordeonu i skrzypiec, akrobaci Cirque Suspendu prezentują swój spektakl. Niesamowity duet tragiczno-romantyczny zawiśnie nad ziemią. Ironia, umiejętność, precyzja a to wszystko ze świetnym finałowym numerem Latającej Kobiety.

 

Lwowski Akademicki Teatr Voskresinnia – Ukraina „Ukraina. Testament Szewczenko”

Historia Ukrainy opowiedziana przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego. Artyści lwowscy przybliżą dramatyczne doświadczenia i sytuację permanentnego upominania się narodu ukraińskiego o niezależność państwową, jakże aktualną dziś w dobie dramatycznych napięć na Ukrainie. W barwnym widowisku wykorzystywane zostaną szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne

 

Teatr HoM z Tychów- Polska „Ukryte”

Ukryte to miejsce, do którego ucieka człowiek przed nudą i frustracją dnia codziennego. Zamknięty w nim chłopiec ma swoją kolekcję lalek. Jednak gdy nie patrzy, emocje – które przyniósł do ich ukrytego, nakręcanego świata – rodzą ich własne małe błahostki, miłostki i… tragedie.

 

Cichy Teatr – Polska TOBI SHOW”

Clown Tobi to postać, która wciąga widzów w świat magii. Pokaz składa się z serii interesujących etiud, do których Clown wciąga swoją publiczność. Wszystko co ma dla swoich widzów mieści się w jego czarodziejskiej walizce.  Poczynając do żonglerki piłkami, maczugami, aż do mrożącej krew w żyłach próby z nożami. Potrafi też wyczarować z kapelusza kulę i za sprawą swych zdolności zobaczyć co nas czeka. Tobi po Świecie podróżuje na magicznym jednokołowym rowerze, ale żeby wyruszyć potrzebuje pomocy publiczności. Pokaz jest zabawną interaktywną formą, która jest kierowana do osób od lat 3 do 103.

 

V.O.S.A Theatre – Czechy  „C’est la Wheel”

Gigantyczne koło cyrkowe, doskonale wyważone i kontrolowane jednym dotknięciem. Dwóch bohaterów rzuca na nim opowieść o jednej letniej miłości. Miłość zaczęła się jak na huśtawce i w końcu przeleciała ponad chmurami. Czy dzisiejsze dziewczyny kochają nie tylko samochody, ale także koła? Czy koło jest idealne na wycieczkę we dwoje?

 

Lwowski Teatr Voskresinnia – Ukraina  „Suita Dla Dwojga”

To spektakl uliczny, którego tematem przewodnim jest taniec. Taniec w bogactwie formy i pełen humoru. Niesamowicie widowiskowe i zarazem komiczne sceny nie pozostawią nikogo obojętnym. Dynamiczna muzyka, kolorowe kostiumy zapewnią dorosłym i dzieciom wspaniały nastrój zabawy i karnawału. Atutem przedstawienia są tańce wykonywane przez aktorów na szczudłach.

 

Teatr HoM z Tychów – Polska  „Don Kichot”

Monumentalne widowisko plenerowe oparte na klasycznych technikach teatru ulicznego – szczudlarze, gigantyczne machiny, ogień i interakcja z widzem. Spektakl ma jednocześnie formę koncertu.

 

Krzysztof Kostera – Polska „Niebezpieczne rzeczy”

Żonglerka  maczugami, „ochotnicy z publiki”, płonące pochodnie na wysokim monocyklu, prawdziwe siekiery, żonglowane na drabinie ekwilibrystycznej, interakcje z publicznością i dobra energia .

 

Teatr Czerwona Walizka – Polska  „Historie rodzinne”

Rodzina to jest siła, rodzina to jest zmora. Pod jednym dachem trzeba żyć! Pytam: ale jak?  Opowieści wysnute z codzienności, o rzeczach najzwyklejszych, które spotykają każdego z nas. Iście domowy rozgardiasz tworzący uliczne show pełne gagów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Spektakl familijny zawierający elementy teatru przedmiotu, cyrku, slap sticku i improwizacji oraz muzykę na żywo.

 

Irrbloss – Polska „NO.ID” 

Irrbloss (po szwedzku „błędny ogień”) to grupa tańcząca z ogniem i światłem. Taniec z ogniem w ich wydaniu to nieco więcej niż sprawne opanowanie nawet trudnych trików, to przede wszystkim kilkuosobowe choreografie układające się w ciąg ogniowych obrazów i autorskie choreografie, zawierające w sobie elementy różnych stylów tanecznych.

 

Teatr Klinika Lalek- Polska Kosmiczna podróż Guliwera”

„Kosmiczna Podróż Guliwera” to spektakl dla dzieci i dorosłych. Ruszamy razem w kolejną podróż. Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich.

 

 

 

 

 

Skip to content