WydarzenieFestiwal Trzech Narodów – 3LänderSpiel

18.–21.05.2017 w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna Zittau

VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego odbywającego się na styku trzech granic

 

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida zaprezentuje tam spektakl „Mąż i żona” w reżyserii Wiesława Cichego w dniu 19 maja o godz. 18:00.

 

Więcej na temat samego festiwalu:

Międzynarodowy projekt teatralny J-O-Ś – którego nazwa pochodzi od pierwszych liter trzech górskich szczytów: Jěstět w Czechach, Oybin w Niemczech i Śnieżka w polskich Karkonoszach – z końcem maja będzie miał swój punkt kulminacyjny w teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. W tym roku patronat nad Festiwalem Trzech Narodów »3LänderSpiel« obejmie po raz pierwszy Minister Nauki i Sztuki w Saksonii – Dr. Eva-Maria Stange.

W tegorocznym programie festiwalowym artyści z Polski i z Czech przedstawią nam swoje niezwykłe spektakle. Po raz pierwszy w tym roku dołączy do nich również Ukraina. Celem festiwalu teatralnego w Zittau jest bowiem zdobywanie coraz to większej międzynarodowej publiczności. Oprócz tego chcemy przybliżać widzom teatru sztukę pochodzącą z innych krajów. Każdy ze spektakli wystawiany będzie w języku narodowym gości teatru.
Nawiązując do roku Europejskiej Stolicy Kultury naszych polskich sąsiadów gościć będą u nas dwa zespoły artystyczne z miasta Wrocław – PSYCHOTEATR i TEATR AD SPECTATORES. Inaugurację programu festiwalowego obejmą jednak partnerzy projektu teatralnego J-O-Ś z Jeleniej Góry. Następnie będziemy świadkami szerokiej gamy spektakli przygotowanych przez Teatr Lubuski z Zielonej Góry oraz Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry. Najmłodszych powita »Duch Gór« – widowisko muzyczne w wielu językach.
Swoją obecnością projekt teatralny J-O-Ś zaszczycą również po raz kolejny partnerzy z Liberca – teatr Divadlo F. X. Šaldy. Strona czeska zaprezentuje podczas festiwalu sztukę pt. »Alois Nebel«. Krótka wyprawa prowadzi Aloisa i jego współtowarzyszy w Góry Żytawskie. Odbędą oni wirtualną podróż wprawiając widzów tym samym w nastrój wieczoru. Duchowym ojcem sztuki pt. »Alois Nebel« jest jej autor – Jaroslav Rudiš, który sam też jest częścią spektaklu odczytując wersy swojej najnowszej powieści pt. »Aleja Narodowa«.
Wielce oczekiwana jest również prapremiera ukraińskiej sztuki teatralnej przygotowanej przez Theatre of Displaced People na Ukrainie. »Niewola« to rekonstrukcja wydarzeń z dwóch tygodni przetrzymywania Alisy Kovalenko – samej twórczyni dokumentu, przez separatystów w Doniecku na wschodzie Ukrainy.
Program artystyczny festiwalu to także festiwalowe śniadanie o poranku filmowym, jak i muzyczne widowiska w wykonaniu Caféhaus Quartett z Görlitz oraz »Schraubenyeti« na pianinie. Ponadto zachęcamy również do uczestnictwa w festiwalowym party z udziałem »NANO« z Pragi – zespołu grającego elektroniczny indie pop. Zakończenie festiwalu »3LänderSpiel« ponownie przyjmie postać pikniku kulturowego, odbywającego się symbolicznie na styku trzech granic – niemieckiej, polskiej i czeskiej.
Źródło: tutaj
Skip to content